Zelená kniha má velkou šanci stát se nejlepším filmem roku  

Již 24. února 2019, tedy tuto neděli, proběhne dychtivě očekávaný oscarový večer a dozvíme se, které filmy z loňské filmové produkce získají ceny americké akademie filmového umění. Žhavým kandidátem na získání několika Oscarů, a možná i toho nejcennějšího za nejlepší film roku, je americké komediální drama Zelená kniha (Green Book), které natočil režisér Peter Farrelly.

Největším plusem snímku je fakt, že vychází ze skutečného příběhu reálně existujících postav. Spoluautor scénáře je herec, spisovatel, producent a režisér Nick Vallelonga. Od svého otce slýchal od dětství příběh z počátku 60. let minulého století, kdy otec jako řidič doprovázel slavného černošského skladatele a klavíristu Dona Shirleyho při jeho turné po americkém jihu. Na americkém jihu v té době ještě vládla rasová segregace a Zelená kniha byla speciální cestovní brožura pro černošské motoristy, jak se mají chovat a  pohybovat na cestách. Vzdělaný Dr. Shirley jako černoch nutně potřeboval doprovod, který by ho přes úskalí cestování po jižních státech spolehlivě převedl. Obrátil se na Italo-Američana Tonyho Vallelonga, který se v New Yorku živil jako vyhazovač v nočních klubech a pro svou výřečnost dostal přezdívku Tony Pysk (Tony Lip). Tony nutně potřeboval peníze a tak nabídku přijal, přestože i on sdílel rasové předsudky. Myšlenka použít příběh jako filmovou předlohu v Nickovi Vallelongovi zrála mnoho let, dokonce se mu podařilo pořídit záznam z vyprávění obou protagonistů, kteří dnes už nežijí. Do jaké míry se situace ze scénáři zakládají na pravdě a do jaké jsou smyšlené, lze jen těžko posoudit.

Dějová linka „černo-bílé“ filmové roadmovie je celkem jednoduchá a odvíjí se dost šablonovitě. Dva naprosto odlišné charaktery z diametrálně rozlišných prostředí a s rozdílnou úrovní vzdělání překonávají někdy komické jindy nepříjemné situace a postupně nacházejí k sobě cestu a vzájemný respekt.  Co je na filmu výjimečné, jsou herecké výkony a interakce obou hlavních postav. Viggo Mortensen je skvělý jako Tony Pysk: nevycválaný a přitom velmi prakticky založený, s talentem vyhrabat se z každé bryndy. Současně je i milující manžel a otec, se sklonem k přejídání a nadváhou, kterou si Viggo pro roli obětavě pořídil. V hereckém koncertu se mu zcela vyrovná Maherashala Ali jako Dr. Shriley. Je kultivovaně ironický, trochu snobský, zároveň zranitelný a osamělý. A navíc opravdu skvěle hraje na klavír. Diváka pobaví vtipné dialogy a situační náznaky.  K tomu autenticky a detailně navozená vizualita 60. let s modrým Cadillacem projíždějícím krajinou. Protiklady mezi plantážemi, na kterých pracují černoši, a snobsky upjatým prostředím jižanské bílé smetánky. Nebo stylově vytříbený, ale chladný interiér Shirleyho bytu přímo nad Carnegie Hall jako jasný protiklad vřelého chaosu v příbytku rozvětvené Tonyho italsko-americké rodiny v New Yorku.

Film o zbytečnosti předsudků a přednostech tolerance baví i budí emoce. O tom, že je tento mix receptem na divácký úspěch, svědčí to, že snímek získal respektovanou diváckou cenu na festivalu v Torontu, tři Zlaté glóby a má 5 nominací na Oscara, které se pokusí proměnit právě tuto neděli.

Vzhledem k vysokému očekávání se některá kina rozhodla uvést snímek, který přijde do distribuce 7. března 2019, v předpremiérách již od 20. února 2019.

Text: Soňa Šálková, foto: Aerofilms

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..