Laureátka mimořádné ceny poroty v soutěži Grafika roku Květa Pacovská se setkala s mladými výtvarnicemi z nakladatelství Pop Pap

Laureátka mimořádné ceny poroty v soutěži Grafika roku Květa Pacovská se setkala s mladými výtvarnicemi z nakladatelství Pop Pap

 

Květa Pacovská,  foto: Petr Šálek

Zajímavé setkání o autorských knihách pro děti proběhlo v rámci 24. ročníku celostátní soutěžní výstavy Grafika roku pořádané nadací Hollar v Obecním domě v Praze. Výstava každoročně představuje soudobou českou grafickou tvorbu. Letošního ročníku se zúčastnilo 361 renomovaných i začínajících grafiků. V rámci výstavy se udělují i významné ceny. Laureátkou ceny Vladimíra Boudníka pro žijícího autora za významný umělecký přínos v oblasti volné grafiky se stala grafička a pedagožka Lenka Vilhelmová.

Mimořádnou cenu poroty za autorskou knihu Ptáci / Oiseaux získala paní Květa Pacovská (1928), světově uznávaná malířka a ilustrátorka knih pro děti. Její tvorba, která jí v roce 1992 přinesla i prestižní cenu Hanse Christiana Andersena, je známá především v zahraničí. Dokonce ani v současné době se její knížky u nás nevydávají a je třeba je dovážet z ciziny.  Květa Pacovská, která je průkopnicí a opravdovou ikonou v oblasti výtvarně náročných a fantazii podněcujících dětských knížek ani po devadesátce nepřestává tvořit a její zaujetí a kreativita je inspirací pro další pokračovatele v oblasti tvorby autorských knih.

U příležitosti výstavy v Obecním domě se Květa Pacovská setkala s mladými výtvarnicemi z nakladatelství Pop Pap, které představily některé ze svých unikátních titulů vydávaných v malých nákladech. Knížky, které jsou vytvářeny ručně, mají dětem poskytovat vizuální i hmatové zážitky. Designérka a vedoucí osobnost nakladatelství Marcela Konárková při setkání řekla, že svými knížkami chtějí nejen vyprávět příběhy a upoutat vizuální stránkou a zpracováním. Jejich cílem je čtenářům zároveň zprostředkovat dobrodružství a poskytnout jim prostor pro vlastní kreativitu. Knížky jsou tedy interaktivní a obsahují i tvůrčí zadání, která umí zapojit nejen malého čtenáře ale celou jeho rodinu do příběhu. Některé z titulů, které absolventky fakulty designu a umění Ladislava Sutnara během setkání ukázaly, tento záměr zcela jasně dokládají.

Prezentace autorských knih z nakladatelství Pop Pap a vyznamenané publikace Ptáci od Květy Pacovské, foto: Petr Šálek

Paní Květa Pacovská pak s velkým zaujetím prezentovala svou vyznamenanou publikaci s hravými ptačími portréty. Knížka, ke které ji inspiroval pohled na ptačí krmítko pod oknem, je určená nejen dětem, ale i dospělým a je zároveň i nadčasovým výtvarným dílem, které je možné vystavit v interiéru.  Drobná energická dáma pak představila některé ze svých starších knížek, které jí získaly mezinárodní uznání. Podle malířky mají děti ohromný cit pro barvu a mimořádnou představivost, kterou je nutno obdivovat a podporovat.

Květa Pacovská,  foto: Petr Šálek

Text: Soňa Šálková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..