Yellow Korner Gallery slaví první výročí

Yellow Korner Gallery slaví první výročí

Koncept galerií Yellow Korner se zrodil v roce 2006 ve Francii. Dva fotografičtí nadšenci Alexandre de Metz a Paul-Antoine Briat se rozhodli zpřístupnit uměleckou fotografickou tvorbu široké veřejnosti za přijatelnou cenu. Cesta od nápadu k realizaci nebývá jednoduchá a dost často se nepodaří. V tomto případě se však oba zakladatelé projevili jako dobří organizátoři a obchodníci a jejich koncepce se proměnila v úspěšný obchodní model. Dnes má YellowKorner 140 galerií ve 40 zemích a patří k předním vydavatelům výtvarné fotografie na světě. V jejich nabídce je více než 4000 fotografií od známých i teprve začínajících autorů. Jedna z galerií je i v Praze a 23. listopadu 2022 uplynul první rok od jejího otevření.

U příležitosti prvního výročí jsme krátce oslovili vedoucí galerie Yellow Korner MgA. Kristinu Karmazínovou.

Artmagazin.eu: Jaký okruh fotografií a v jakém provedení nabízíte ve vaší galerii?

Kristina Karmazínová: Okruh témat je opravdu velmi široký. Univerzálními náměty, které osloví každého, jsou zvířata a příroda. Máme tu také městské scenérie, zátiší, módu nebo portréty. Lidé, kteří mají rádi moderní umění, dávají přednost pop-artu nebo více provokativním tématům. Oblíbené jsou i koláže. Mně osobně se líbí urbexové záběry  opuštěných historických objektů. Výhodou je, že každý motiv je k dispozici jen v limitovaném počtu velmi kvalitních výtisků, které jsou číslované a mají certifikát pravosti. Každý člověk si tak může koupit kvalitní uměleckou fotografii za dostupnou cenu. O formátu a povrchově úpravě event. zarámování pak rozhoduje zákazník, kterému samozřejmě při výběru rádi poradíme.

Artmagazin.eu Jakým způsobem se ve vašem poradenství projevuje to, že máte výtvarné vzdělání a vystudovala jste scénografii?

Kristina Karmazínová: Celkem brzy zjistím, jaký styl fotografií se zákazníkovi líbí, a snažím se pro něj v naší nabídce najít motivy, které danému stylu odpovídají. Většinou se pak na konečném výběru shodneme. Nedávno jsem jednomu zákazníkovi dokonce pomohla vybrat kompletní sérii fotografií pro výzdobu celého bytu.

Artmagazin.eu: Je výběr fotografií u nás něčím specifický v porovnání s tím, co se prodává jiných zemích?

Kristina Karmazínová: Myslím, že ano. Hodně českých zákazníků dává přednost klasické černobílé fotografii. Žádané jsou také koláže se slavnými osobnostmi.  Bestsellery, které mají úspěch v USA nebo v Německu, u nás moc nezabírají. My jsme odchovaní poetickými, fantazijními věcmi, například filmy Karla Zemana. Oblíbené jsou také vlastní amatérské fotografie, které je možné si nechat kvalitně zvětšit ve zvoleném formátu a úpravě. Samozřejmě musí být fotografická předloha dostatečně kvalitní.

Sférické foto© PetrSalek.com

Artmagazin.eu: Jak hodnotíte první rok existence galerie YellowKorner u nás?

Kristina Karmazínová: Jedná se vlastně druhý start galerie YellowKorner v Praze. Před osmi lety byla u Staroměstského náměstí. Tady na Vinohradech sice nemáme tak velkou návštěvnost, ale kdo k nám zavítá, zpravidla u nás něco najde pro sebe nebo své blízké. Máme tu více času věnovat se zákazníkům a jejich individuálním požadavkům. Takže hodnotím náš druhý start jako pozitivní.

Artmagazin.eu: Děkujeme za rozhovor.

 

Text: Soňa Šálková
Foto: Petr Šálek


Summary.

The concept of YellowKorner galleries has been created in 2006 in France. Two enthusiasts of photography, Alexandre de Metz and Paul-Antoine Briat, decided to make artistic photographies available to the general public at an affordable price.. Today, YellowKorner has 140 galleries in 40 countries and is one of the leading fine art photography publishers in the world. They offer more than 4,000 photos from well-known and emerging authors. One of the galleries is also in Prague, and on November 23, 2022, the first year since its opening has passed. On the occasion of the first anniversary, we briefly addressed the manager of the Yellow Korner  gallery, MgA. Kristina Karmazínová.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..