„Senses“ – nový cirkus od Cirk La Putyka působící na všechny smysly

„Senses“ – nový cirkus od Cirk La Putyka působící na všechny smysly

Maksim Komaro a Jiří Kohout, foto© Petr Šálek

Novocirkusový soubor Cirk La Putyka se svým novým představením „Senses“ vrací k osvědčené spolupráci s Maksimem Komaro. Finský režisér má totiž navzdory vzdálenosti mezi Helsinkami a Prahou k Cirku La Putyka velmi blízko. Již první společné představení „Slapstick sonáta“, které zde Komaro režíroval před 13 lety, bylo mimořádně úspěšné a soubor s ním cestoval po celém světě. Následovaly další společné inscenace a spojení se nepřerušilo ani během pandemie. Představení „Kaleidoskop“ Komaro režíroval pomocí aplikace Zoom na dálku z finského domova.

Daniel Komarov, Jiří Weissmann, Adéla Míšková, foto© Petr Šálek

 

Helena Nováčková, foto© Petr Šálek

Jako všechny dosavadní společné projekty navazují „Senses“ na klasické cirkusové umění v moderním provedení. Celkem devět účinkujících na scéně Jatka 78 v areálu Holešovické tržnice vystřívá nejrůznější cirkusové disciplíny: pozemní i vzdušnou akrobacii, žonglování, magii i klauniádu, ale současně také tanec, divadlo nebo pantomimu. Novinkou je, že představením provázejí dva alternující hostitelé. Výsledkem je emoční podívaná postavená na obrazech. „Představení nemá konkrétní téma, tématem je cirkus jako takový, jeho podstata na jevišti,“ říká k tomu Maksim Komaro.

Kromě mimořádných výkonů účinkujících se na konečném vyznění inscenace významně podílí zvukový a světelný design, kostýmy a rekvizity, vytvořené speciálně pro tuto inscenaci. Vše v kombinaci českého a finského umu, protože kromě režiséra na inscenaci participují i další finští tvůrci okolo souboru Circo Aereo. Hravý mix plný pohybu, vtipu a poezie podněcuje fantazii a imaginaci. Může se proto snadno stát, že v průběhu představení diváci kromě očí a uší zapojí i další smysly. Při odvážné vzdušné akrobacii zatnou pěsti a, když se pak v sále setmí, možná i ucítí vůni cirkusového šapitó…

Představení určené pro všechny věkové kategorie bude mít premiéru v sobotu  2. prosince 2022 a dalších 12 repríz pak bude následovat v těsném sledu až do 18. prosince 2022.

Více na www.laputyka.cz.

Helena Nováčková, Daniel Komarov, Jiří Weissmann, foto© Petr Šálek

Text: Soňa Šálková

Summary

With its new performance ´Senses´ the new circus troupe Cirk La Putyka returns to the proven collaboration with Maksim Komaro. Despite the distance between Helsinki and Prague, the Finnish director is very close to Circus La Putyka. After several successful productions within the last 13 years, he returns to Prague with other Finnish artists to co-create a show full of fantasy and playfulness. Like all previous joint projects, “Senses” takes up classical circus art in a modern presentation. A total of nine performers on the stage of Jatka 78 in the the Holešovice Market will perform a variety of circus disciplines: ground and aerial acrobatics, juggling, magic and clowning, but also dance, theater and pantomime. The result is an emotional spectacle perceived by all senses.

The performance “Senses” will premiere on Saturday, December 2, 2022, and 12 more subsequent shows will follow until December 18, 2022.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..