Výstava Pavel Jasanský ukazuje v pražském Domě fotografie originální zvětšeniny, fotoplátna s tušovou domalbou, plastiky a instalace

Výstava Pavel Jasanský ukazuje v pražském Domě fotografie originální zvětšeniny, fotoplátna s tušovou domalbou, plastiky a instalace

Autoportrét. Foto: Pavel Jasanský

Od 60. let minulého století byl Pavel Jasanský (1936-2021) známý jako fotograf herců a hudebníků nebo autor plakátů a obalů gramodesek. Jen málo lidí vědělo o jeho experimentální tvorbě na hraně mezi výtvarným uměním a fotografií, které se věnoval ve volném čase z potřeby svobodného uměleckého vyjádření. Výstavy, které se uskutečnily ještě za jeho života tuto tvorbu prezentovaly jen v omezené míře. Až letos publikovaná monografie historika fotografie Pavla Vančáta prezentuje dílo Pavla Jasanského v celé jeho rozmanitosti. Z této publikace vychází i současná výstava Galerie hlavního města Prahy (GHMP).

Foto: Pavel Jasanský

První rozsáhlá retrospektiva Pavla Jasanského v pražském Domě fotografie sleduje obě koleje: fotografickou i výtvarnou, které tímto prolínáním dostávají nový kontext „V české fotografii málokdo, nebo možná nikdo, nebyl tak otevřený k úkrokům do jiných médií, odvaze pustit se do malby, sochy, videa nebo instalace a všechny hranice propojovat a překračovat“, uvedl na tiskové konferenci kurátor výstavy Pavel Vančát.

Foto: Pavel Jasanský

 

Expozice umístěná ve dvou podlažích Domu fotografie je procházkou celoživotní volnou tvorbou všestranného umělce. Na samém začátku jsou fotografie z doby kolem roku 1962, kdy byl Pavel Jasanský ještě na střední škole. Nemůže chybět jeho série snímků z představení v Poetické vinárně Viola, které jsou dodnes součástí výzdoby oblíbené pražské scény. Vedle oceňované série z cest do Paříže Paristory (1967-77) nebo fotografického cyklu Most (1981-2), který byl součástí skupinového výtvarného projektu o bourání centra města kvůli těžbě uhlí, vynikne jeho sociálně-kritický dokument Nová krajina, noví obyvatelé, (1985-90). V pozdní sérii Botič (1998-2002) se pak vrací ke klasické „sudkovské“ fotografii a dokumentuje městskou krajinu svého dětství. Projekce s podepsanými fotografiemi přátel, kolegů a osobností obsahuje ukázky ze série Podepsané fotky (1965-2015), která výstavu uzavírá.

Častá spolupráce s výtvarníky jako například s Jiřím Sozanským se projevila ve vlastních výtvarných experimentech, jakými jsou reliéfní grafiky nebo trojrozměrné kovové odlitky hlav a hliníkové otisky lidských těl na kovových drátěnkách. V cyklu Těla Jasanský překrývá velkoformátová fotoplátna vlastní tušovou domalbou. Nově zprovozněná instalace Divák (1989) pak Jasanského řadí k průkopníkům multimediální tvorby u nás.

Foto: Pavel Jasanský

 

Vliv českého umění 70. a 80 let je patrný, ale svobodně a odvážně je fúzovat a vycházet přitom z fotografií, to je naprosto ojedinělé“, říká o Jasanského přístupu Pavel Vančát.

Výstavu Pavel Jasanský je v Domě fotografie možné navštívit do 31.srpna 2025.

Text: Soňa Šálková, foto: Pavel Jasanský

Summary

The present exhibition organized by the Prague City Gallery reveals lesser known free work of the Czech photograper and graphic designer Pavel Jasanský (1936-2021). His first extensive retrospective at the Prague House of Photography is based on a recently published monograph by historian Pavel Vančát. It focuses on Jasanský’s lifelong effort to connect photography and fine art and comprises original documentary photographs, photo canvases with interventions of ink painting, sculptures and artistic installations. The recently reconstructed installation The Viewer (1989) ranks Jasanský among the pioneers of multimedia art in our country. The exhibition can be visited at the House of Photography until August 31, 2025.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.