Výstava Nová Pet Tropicana sochařky Veroniky Richterové otevírá 55. sezónu pražské Botanické zahrady

Výstava Nová Pet Tropicana sochařky Veroniky Richterové otevírá 55. sezónu pražské Botanické zahrady

Sochařka Veronika Richterová

Plastové lahve a tropická vegetace – to jsou dvě kategorie, které mohou mít jen stěží něco společného, a pokud ano, tak snad jen v negativním významu. To však neplatí o aktuální výstavě v tropickém skleníku Fata Morgana v pražské Troji. Mezi palmy, bambusy, sukulenty, orchideje a další bujnou vegetaci umístila sochařka Veronika Richterová svou kolekci 130 objektů z PET lahví, které si svými tvary a barevností nezadají s přírodou. Výstavou Nová Pet Tropicana se výtvarnice po 14 letech vrací do Botanické zahrady s novou produkcí. Vedle vysokých palem a popínavek sahajících téměř pod střechu skleníku probleskují mezi vegetací menší objekty ve tvaru kaktusů, květin nebo hub. V jezírku plave krokodýl, v dutém kmeni se usadili kaloni a v zeleni se schovávají menší lupenitky a motýli. Rozmanitost a nápaditost výtvarných děl doplňují vtipné popisky s velmi odborně znějícími českými i latinskými názvy. Expozice plná kreativity a fantazie obohacuje prohlídku sbírek exotických dřevin a cenné flóry v našem největším tropickém skleníku. 

Na udržitelnost a recyklaci se sochařka ve své tvorbě soustavně zaměřuje. Kromě PET lahví, které nalézá v odpadu, používá úlomky porcelánu nebo dlaždic, ze kterých vytváří mozaiky. Pracuje také s přírodninami nebo recykluje kůži a textil.

„Musím říct, že jsem jeden z mála umělců, který si může dovolit vystavovat v prostředí, kde se neustále zalévá a mlží,“ podotkla umělkyně na tiskové konferenci k zahájení výstavy. Vyzdvihla výbornou spolupráci s vědeckým týmem „při pojmenování všech endemických druhů, které můžete vidět jen tady a nikde jinde na světě,“ a poděkovala horolezcům, kteří ve skleníku 3 dny pomáhali instalovat její výškové exponáty.

Ředitel Botanické zahrady Bohumil Černý ve svém vystoupení seznámil s programem letošního Tropického roku, který připomene 20 let od otevření skleníku Fata Morgana.

Ředitel Botanické zahrady Bohumil Černý

 Plánují se večerní komentované prohlídky, přednášky a další akce. Patrony Tropického roku 2024 se stali zpěvák a hudebník Petr Janda, zpěvačka Marta Jandová a moderátorka Martina Jandová.

 

Hudebník Petr Janda, zpěvačka Marta Jandová a moderátorka Martina Jandová.

Výstavu Nová Pet Tropicana je ve skleníku Fata Morgana možné zhlédnout do 7. dubna 2024.

Sochařka Veronika Richterová vytváří své plastiky z PET lahví již 20 let a dala vzniknout nové umělecké technice tzv. pet-artu. Od roku 2004 již použila tisíce PET lahví a vytvořila z nich několik set objektů. Mezi nedávnými pet-artovými realizacemi jsou i tři 16-ramenné lustry pro pražské Café Savoy, které skvěle harmonují s neorenesanční malbou na stropě.

Tři 16-ramenné lustry pro pražské Café Savoy, dílo sochařky Veroniky Richterové.

                                                                    Více informací na: veronikarichterova.com      www.botanicka.cz    Text: Soňa Šálková    Foto© Petr Šálek


Summary

The New Pet Tropicana exhibition by sculptor Veronika Richterová opens the 55th season of the Prague Botanical Garden. Sculptor and artist Veronika Richterová placed her collection of 130 objects made of PET bottles among lush vegetation of the Fata Morgana tropical greenhouse in Prague district Troja. The diversity of shapes and colors and imagination of the works of art are complemented by witty labels with Czech and Latin names. An exhibition full of creativity and imagination enriches the tour of the collections of exotic trees and valuable flora in our largest tropical greenhouse. The Director of the Botanical Garden, Bohumil Černý, introduced the program of the Tropical Year, which commemorates 20 years since the opening of the Fata Morgana greenhouse. Evening guided tours, lectures and other events are planned.

More information:      veronikarichterova.com      www.botanicka.cz

Text: Sona Salkova, Photo©  PetrSalek.com

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..