Výstava Chronorama prezentuje fotografické poklady 20. století 

Výstava Chronorama prezentuje fotografické poklady 20. století 

Z partnerství Nadace Helmuta Newtona (Helmut Newton Foundation) a sbírky moderního umění francouzského sběratele a mecenáše umění Pinault Collection vychází přehlídka prací nejslavnějších fotografů 20. století. Společný projekt s názvem CHRONORAMA se po úspěšné premiéře v Palazzo Grassi v Benátkách představí v berlínském Muzeu fotografie (Museum für Fotografie) 15. února 2024.

Helmut Newton, Model Lisa Taylor, Vogue ,1975, Copyright Helmut Newton Foundation, courtesy Condé Nast

Nadace Helmuta Newtona nedávno získala ze sbírky Françoise Pinaulta téměř 250 děl, která byla součástí legendárního archivu Condé Nast. Jsou mezi nimi portréty, fotografie módy, zátiší, architektury, žurnalistické snímky i rané ilustrace pro časopisy vydávané nakladatelstvím Condé Nast od roku 1910 do konce 70. let 20. století.

Actress Marlene Dietrich’s face with left hand resting under chin; lit from behind floating in front of and all-black background with a large Amaryllis flower and smaller leaves imposed in the lower right corner beneath her, 1932.  Cecil Beaton, Actress Marlene Dietrich, Vanity Fair, 1932, copyright Condé Nast

Součástí této pozoruhodné sbírky jsou přirozeně i díla Helmuta Newtona, který významně přispíval do časopisů Condé Nast zejména do Vogue a Vanity Fair již od roku 1950. 

(Outtake from US Vogue) Model Twiggy sits on a television box, wearing a mod minidress by Louis Féraud, striped tights, and white patent leather shoes from Françios Villon. Bert Stern, Twiggy wearing a mod minidress by Louis Ferauf + leather shoes by Louis Villon, Vogue 1967, Condé Nast

Výstava zároveň ukáže práce významných současníků Helmuta Newtona i jeho předchůdců jako Diane Arbus, Cecil Beaton, David Bailey, John Deakin, Robert Frank, Evelyn Hofer, Horst P. Horst, George Hoyningen-Huene, Peter Hujar, William Klein, Lisette Model, Ugo Mulas, Irving Penn, Bert Stern, Deborah Turbeville nebo Chris von Wangenheim.

Helmut Newton, Patti Hansen in YSL, Nice 1976, Promenade de Anglais, courtesy Condé Nast

CHRONORAMA přinese soubor vzácných historických tisků, z nichž mnohé tvořily základ vysoce kvalitních obrazových částí časopisů své doby. Tyto fotografické poklady přenesou dnešního diváka do 20. století a nabídnou mu pohled do tehdejší interpretace módních trendů, kultury, životního stylu i světového dění. Výstava je uspořádána po dekádách a začíná v roce 1910, tj. rok potom, co americký žurnalista a nakladatel Conde Nast získal časopis Vogue a vytvořil z něj přední platformu pro módu, styl a krásu. Na začátku byly fotografie ještě poměrně vzácné, takže v časopisech převažovaly kresby v té době renomovaných módních ilustrátorů. Na rozdíl od fotografie, byly ilustrace a obálky časopisů tehdy barevné. Postupně se však více prosadila fotografie, která z černobílé přešla na barvu. Nejstarší vystavený barevný snímek pochází z roku 1952 a pořídil jej Irving Penn, který je autorem více než stovky titulů časopisů Vogue.

Strauss-Peyton Studio, Actor Charlie Chaplin, Vanity Fair. 1921, copyright Condé Nast

 

Kromě módy ukáže CHRONORAMA i dobové portréty osobností z oblasti hudby, umění, sportu a politiky, honosné interiéry, kosmetické salony, umělecká zátiší a také některé novinářské fotografie, zachycující například válkou zničený Londýn nebo nově postavený Empire State Building v New Yorku. 

Výstavu CHRONORAMA – fotografické poklady 20. století, která v Berlíně začne 15. února, bude možné navštívit až do 20. května 2024.

Více informací na: helmut-newton-foundation.org

Summary

From the partnership of the Helmut Newton Foundation and the famous modern art Pinault Collection, comes a show of works by the most famous photographers of the 20th century. After a successful premiere at the Palazzo Grassi in Venice, the joint project, CHRONORAMA – Photographic Treasures of the 20th Century will start at the Berlin Museum of Photography (Museum für Fotografie) on February 15, 2024. 

The Helmut Newton Foundation recently acquired a remarkable set of items from the collection of François Pinault as a part of the legendary Condé Nast archives. These include portraits, photographs of fashion, still lifes, architecture, journalistic images, and early illustrations for magazines published by Condé Nast from1910 till the end of the 1970s. This remarkable collection, of course, also includes photos by Helmut Newton who contributed to Condé Nast magazines such as Vogue and Vanity Fair since the 1950s. The exhibition will also show works by his important contemporaries as well as predecessors, e.g. Diane Arbus, Cecil Beaton, David Bailey, Horst P. Horst, Irving Penn, Bert Stern, Deborah Turbeville and many other.
The exhibition CHRONORAMA –can be visited in Berlin till May 20, 2024.
More information at: helmut-newton-foundation.org 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..