Jindřich Boška / František Dörfl: Stálost variace- výstava v Museu Kampa

Jindřich Boška / František Dörfl: Stálost variace- výstava v Museu Kampa

Výstava v Museu Kampa splácí dluh dvěma zajímavým, avšak méně známým osobnostem naší poválečné výtvarné scény – Jindřichu Boškovi (1931-2017) a Františku Dörflovi (1934-20178). Obdobné životní cesty, blízké umělecké názory a dlouholeté přátelství spojovaly oba umělce od mládí do konce života. Jako členové klubu konkretistů byly zastánci geometrické a organické abstrakce. Přestože vystavovali na mnoha místech u nás i v zahraničí, je aktuální výstava Stálost variace jejich úplně první autorskou přehlídkou v Praze.

Retrospektivní průřez, který připravila kurátorka výstavy Ilona Víchová, ukazuje blízkosti i specifika v tvorbě obou souputníků, kteří se vzájemně ovlivňovali a přitom dokázali jít vlastní cestou. Jindřich Boška se ve své tvorbě soustředil na ornamentální struktury, byl průkopníkem ornamentální abstrakce v alchymáži a na výstavě jsou také ukázky jeho prací, vytvořených vlastní grafickou metodou papyrex.  Naproti tomu František Dörfl ve svých dílech nezapře svou profesi konstruktéra a vývojáře a jeho díla jsou spíš technicistní. Z různých součástek například sestavoval matrice a z nich tisky, které dotvářel kresbou, malbou nebo zlacením. Výstava ukazuje i archivní fotografie a ukázky korespondence s teoretikem umění Arsénem Pohribným, který oba umělce podporoval z emigrace a organizoval jim výstavy v zahraničí.  Výstava také velmi názorně sleduje postupný přechod obou umělců k barevnosti. Na začátku jsou černobílé grafiky a struktury a postupně v nich přibývají barvy.

 

Výstava Stálost variace je svou střídmostí a vztahem k abstrakci a geometrii příjemným protipólem k současně probíhající výstavě obrazů Michaela Rittsteina, která je narativní a nešetří barevností ani tvary. Obě polohy se vzájemně doplňují a zhlédnutí obou výstav představuje mimořádný zážitek.

Výstavu Jindřich Boška / František Dörfl: Stálost variace je v Museu Kampa možné navštívit do 10. března 2024.

Text: Soňa Šálková      Foto© Petr Šálek


Summary

The exhibition Jindřich Boška / František Dörfl: The Constancy of Variation at Museum Kampa repays the debt to two interesting, but lesser-known personalities of the Czech post-war art scene- As members of the Concretist Group, both artists were supporters of geometric and organic abstraction. Although they exhibited in many places in our country and abroad, the current retrospective is their very first show in Prague.

The exhibition can be visited at Museum Kampa until March 10, 2024.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..