Velislavova bible – výstava pro labužníky

Velislavova bible

Jedná se o nejobsáhlejší obrazový rukopis středověké Evropy, který vznikl kolem pol. 14. století z podnětu Velislava.
Osobnost Velislava lze s největší pravděpodobností ztotožnit se stejnojmenným pražským kanovníkem, notářem krále Jana Lucemburského a pozdějším notářem, protonotářem a diplomatem Karla IV.
\"\" 
Obsahem Velislavovy bible jsou biblické knihy Genesis, Exodus, Daniel, Soudců, Judit, cyklus o Antikristovi, christologický cyklus, Apokalypsa, Skutky apoštolské a navíc cyklus o českých patronech sv. Václavu a sv. Ludmile. V druhé polovině knihy se vyskytují i některé další jednotlivé obrazy. Vzhledem k tomu, že naprostá většina obrazů je podána zároveň s popisky a že se příležitostně objevují i napsaná jména postav, lze rukopis považovat za středověký comics. V malířském rukopisu se projevují některé romanizující prvky, zároveň však jisté názvuky pozdějšího vývoje ústícího v tzv. krásném slohu.
    
                                


Od úterý 15. ledna do neděle 20. ledna 2008 od 11:00 – 18:00 hodin budou mít návštěvníci Obchodního centra Nový Smíchov unikátní možnost zhlédnout faksimile jednoho z nejslavnějších českých středověkých rukopisů – tzv. Velislavovy bible.
Představí se ve třech výtiscích, zároveň si zde budou moci zájemci toto jedinečné bibliofilské vydání i zakoupit. Velislavova bible, významná národní kulturní památka, byla vydána v exkluzivní limitované edici v počtu 199 výtisků. Podle odborníků se jedná o nejlépe zpracované faksimile, jaké kdy vyšlo, neboť podobnost s originálem je stoprocentní. Jednotlivé číslované výtisky tohoto
bibliofilského vydání budou opatřeny certifikátem kvality a shody s originálem. Ruční vazba s deskami z kvalitního dřeva potaženými kvalitní kůží podtrhne perfektní tisk na speciálním papíru. \"\"

O vysoké kvalitě a hodnotě Velislavovy bible vypovídá také fakt, že ji získali či získají významné osobnosti politického i kulturního života, např. prezidenti České republiky, Slovenska nebo Ruska. 

Slavnostní zahájení výstavy se koná v úterý 15. ledna 2008 v 15:00.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..