Mystický Codex gigas – mystická výstava

\"\"Pověst vypráví, že kdysi dávno v Království Českém žil mnich, který měl být za svůj hříšný skutek zazděn do zdí starého podlažického kláštera. Aby unikl tomuto krutému trestu, zavázal se, že jako pokání opíše za jedinou noc Písmo svaté do největší knihy na světě.
Dal se do díla, brzy však prohlédl, že na tento úkol sám nestačí, a tak ve svém zoufalství si na pomoc přivolal samotného ďábla, který za něj toto velkolepé dílo dokončil. Na důkaz díků jej pak na straně 290 zvěčnil…

\"\"Největší rukopisná kniha světa má několik jmen – Codex Gigas, Kniha knih, Knihovna v jedné knize, Liber pergrandis či Gigas librorum. Avšak téměř nikdo ji neřekne jinak než Ďáblova Bible.
„Velký písař,“ jak bývá označován autor bible, vytvořil tento rukopis kolem roku 1229 v prostředí malého benediktinského kláštera v Podlažicích u Chrudimi a už krátce po jejím dopsání byla považována za osmý div světa. Její dřevěné desky, potažené bělavou kůží s kovovým zdobením měří 920 x 510 x 22 mm. Celá kniha váží 75 kilogramů a obsahuje 320 pergamenových fólií (640 stran) o průměrném formátu 890 x 490 mm. Bylo spočítáno, že k výrobě této bible bylo zapotřebí asi 160 oslích kůží.
Po různých cestovatelských peripetiích se Codex gigas stal součástí sbírky císaře Rudolfa II. V roce 1648 byl švédskou armádou ukořistěn a převezen do Stockholmu, kde je od té doby uložen v Královské knihovně ve Stockholmu.

Rukopis kromě Písma svatého obsahuje také Kosmovu kroniku českou, řadu traktátů a menších spisů, lékařské spisy, kalendář s nekrologem, seznam bratří podlažického kláštera, zaklínadla a různé dobové záznamy. \"\"
   
Po více než 350 letech se Ďáblova bible alespoň načas vrátila do Čech, kde ji v Galerii Klementinum můžete zhlédnout
každý den od 10.00 – 19.00 hod.
Výstava je prodloužena do 9. března 2008.

Více info na http://nkp.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..