Vladimír Doležal a Stavitelé chrámů v centru DOX

Vladimír Doležal a Stavitelé chrámů v centru DOX

 

Podzimní sezónu zahájilo Centrum současného umění DOX hned dvěma výstavami, které – jako již několik předchozích projektů – poskytují prostor méně známým autorům.

Výstava Ztracen v…. (tvorbě, umění, papíru, vnitřním i vnějším světě? Možná…) nechává nahlédnout do díla výtvarníka Vladimíra Doležala (1946-2017). Uznávaný restaurátor, pedagog a znalec středověké malby i celé evropské výtvarné tradice ve svém volném čase neustále tvořil. Jeho dílo však zůstávalo skryté, protože se nevěnoval jeho prezentaci. Pro Vladimíra Doležala bylo typické, že výtvarně využíval nalezené předměty – lepenky, reklamní letáky a další bezvýznamné věci, kterým svým zásahem dával nový význam a jedinečnost.

Kurátorka Michaela Šilpochová, editorka katalogu Lucie Rohanová a kurátor Otto M. Urban

Kurátoři Otto M. Urban, Leoš Válka a Michaela Šilpochová vybrali z umělcovy velmi rozsáhlé pozůstalosti okolo stovky prací, které reprezentují hlavní směry Doležalovy tvorby. První sekce výstavy je věnována figuře. Autor v ní reflektuje a dále rozvádí postoje a gesta figur z klasické malby. Jejich základní linie pak využívá i ve své abstraktní a konceptuální tvorbě. Například oblouk, který vytváří pololežící figura, je pro něj inspirací k dalším formám, jako otevřený vějíř nebo kniha, kterou listujeme. Autorské knihy v podobě skicáků, autorských zásahů do existujících knih nebo samostatných výtvarných objektů jsou významnou složkou Doležalovy tvorby. A proto na výstavě nesmí chybět. Díla nejsou datována, proto se nejedná o retrospektivu, ale o nahlédnutí do tvorby velmi erudovaného, vnímavého a zcela osobitého tvůrce.

Považuji za neuvěřitelnou věc a zázrak, že největší otcova samostatná výstava se koná na úžasném místě, v centru DOX –  naší nejprogresivnější galerii.“ (Kryštof Doležal)

 

Výstava Stavitelé chrámu je věnovaná činnosti a dílu Jedinečného Svatopěstitelského Družstva (JSD), které založili a již přes 20 let provozují bratři Martin a David Koutečtí. Hlavním sídlem družstva je zámek v Kuřívodech, kde shromažďují a uchovávají nejrůznější předměty, které dosloužily. Zachraňují tak odpad na celém světě a staví z něj univerzální psychiatrický chrám. „Náš svět jim nedává smysl, a tak si vytvořili svůj vlastní paralelní svět,“ říká kurátor výstavy Leoš Válka.


Část své sbírky teď bratři přestěhovali do věže centra DOX, kam umístili velmi unikátní site-specifické instalace. V duchu motta výstavy Není věci, co by nemohla být povýšena na oltář nebo rituální předmět. Není místa, kde by se nedala zbudovat svatyně či chrám!  postavili bratři Koutečtí svatyni v nejvyšším patře věže. Stavba, do které může návštěvník vstoupit, je velmi zručně poskládaná z vyřazených dřevěných konstrukcí a nábytku. „Osvícenecký chrám rozumu,“ který je uvnitř vyplněn knihami, počitači, cédečky, disketami a videokazetami, však zůstává nedokončen a bude po celou dobu trvání výstavy soustavně doplňován.

„Vedle komičnosti a sarkasmu má dílo JSD i svou serióznost, závažnost a smysluplnost a je třeba k němu přistupovat s respektem“ – říká kurátor výstavy Otto M. Urban.

Leoš Válka, ředitel a zakladatel Centra současného umění DOX, foto© PetrSalek.com

Výstava Ztracen v…. bude v Doxu k vidění do 8. ledna a Stavitelé chrámů pak do 29. ledna 2023.

Text: Soňa Šálková


Summary
The DOX Center for Contemporary Art started the autumn season with two exhibitions: Lost in….and Temple Builders, which – like several previous projects –  present lesser-known artists.

Vladimír Doležal (1946-2007) was profesionally a top restorer of mediaval paintings but at the same time one of most progressive modern artists of his generation Typical for him was that he creatively used found objects – cardboard, advertising leaflets and other insignificant things, to which he gave new meaning and uniqueness. His figurative, abstract as well as conceptual paintings and art objects offer a look into the work of a very erudite, perceptive and unique artist.

The second exhibition is dedicated to the activities of the JSD (Peerless Cooperative of the Holy Nurture) founded and run by Martin and David Koutecky brothers. In the castle  Kuřívody, they have been collecting waste objects for over 20 years using them to build a universal psychiatric temple. A part of the collection has been moved to the tower of the DOX center, where very unique site-specific installations have been built out of it.

The exhibition Lost in…. will be on display in Dox until January 8 and Temple Builders until January 29, 2023.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..