Veletrh současného umění Art Paris zahájí svůj 25. ročník

Veletrh současného umění Art Paris zahájí svůj 25. ročník

Letošního jubilejního ročníku veletrhu Art Paris se zúčastní více než 130 galerií z 25 zemí světa. Největší světová přehlídka inovativní umělecké tvorby proběhne ve dnech 30. března až 2. dubna 2023 v Grand Palais Éphémère  v centru Paříže nedaleko Eiffelovy věže.  Obliba tradiční jarní akce má rostoucí tendenci. Oproti loňskému ročníku se na ni přihlásilo dalších 44 nových galerií. I když francouzští pořadatelé pochopitelně kladou důraz na prezentaci regionálního a francouzského umění, 40% vystavovatelů přijede ze zahraničí. Téměř 1200 obrazů, soch, kreseb, fotografií, instalací, filmů a videí nebo performancí se jich dnes prezentuje na internetových stránkách http://www.artparis.com/en/artworks

Foto: Artparis.com

 

Foto: Artparis.com

Kromě udržitelnosti, která byla tématem veletrhu již v loňském roce, chce letošní ročník vyzdvihnout dvě další společensky závažná témata: Umění a angažovanost a Exil: Vykořenění a vzdor.  Nezávislý kurátor výstavy Marc Donnadieu poskytne k tématu společenské odpovědnosti umělců svůj pohled na francouzskou scénu s výběrem 20 umělců z různých generací. Téma exilu a jeho dopadů bylo svěřeno nezávislé kurátorce výstavy a zakladatelce Bejrútské platformy TAP (Temporary Art Platform), Amandě Abi Khalil. Vybrala 18 mezinárodních umělců z vystavujících galerií, jejichž práce se dotýkají otázek souvisejících s exilem.

Zvláštní sekce „Promises“ je na veletrhu věnována mladým galeriím a podpoře začínajících umělců. Tento sektor se zaměřuje na galerie vzniklé před méně než šesti lety, které mají tendenci prezentovat špičkové současné umění. Letos tato sekce hostí devět mezinárodních galerií, které budou mít možnost představit  vždy až tři umělce. Veletrh jim přitom financuje 45 % vystavovatelských poplatků.

 

Regionální a současně velmi kosmopolitní akce přiláká jako vždy velké množství návštěvníků z řad odborné i laické veřejnosti. Navíc se v Paříži letos na jaře odehrává mnoho dalších významných výstav, které je možné také shlédnout. Namátkou například:  Gribouillage / Scarabocchio. Od Leonarda da Vinciho po Cy Twomblyho v Beaux-arts de Paris; Neoromantici, 1926-1972 v Musée Marmottan Monet, Manet/Degas v Musée d´Orsay nebo Alberto Giacometti  a Salvador Dalí v Institutu Giacometti a mnoho dalších.

Detailní informace k veletrhu Art Paris 2023 a také rezervace vstupenek na: www.artparis.com.
Text: Soňa Šálková
Foto: Artparis

Summary

More than 130 galleries from 25 countries will participate in this year’s 25th anniversary Art Paris fair. The world’s largest exhibition of innovative contemporary art will take place from March 30 to April 2, 2023 in the central exhibition location at Grand Palais Éphémère. The popularity of the traditional spring event is growing. Compared to last year, 44 new galleries are going to present their artists.
Detailed information on the Art Paris 2023 fair as well as ticket reservations at: www.artparis.com.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..