Art, Life – Umění pro život – nová stálá expozice v Uměleckoprůmyslovém museu

Art, Life – Umění pro život – nová stálá expozice v Uměleckoprůmyslovém museu


Foto©PetrSalek.com
Nově otevřená stálá expozice Art, Life, Umění pro život v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze je příležitostí zamyslet se nad tím, jak věci, které používáme v běžném životě, mají nejen sloužit svému účelu, ale měly by být i krásné. Od pradávna lidé vyrábějí věci, které jim slouží a do kterých vkládají i svůj estetický cit a řemeslný um. V 6 velkých sálech historické budovy UPM je vystaveno více než 1300  takových užitných předmětů ze sbírek UPM vzniklých od antiky až po současnost.

Zajímavé je uspořádání expozice, která není koncipována chronologicky, ale řadí vedle sebe tématicky a funkčně blízké předměty z různých historických období. Vzájemným pojítkem mezi nimi je podobný účel nebo důvod vzniku. Tvůrci koncepce výstavy vytvořili celkem 6 tematických okruhů, v rámci kterých se exponáty prezentují v jednotlivých sálech. V první kapitole Rituály a slavnosti jsou to především liturgické předměty, které sloužily náboženským obřadům. Ale jsou zde také exponáty spojené se světskými slavnostmi a ceremoniemi, jako např. svatby, křtiny nebo pohřby. Tento sál také jako jediný využívá historické skleněné vitríny z počátků existence muzea.

Art, Life, Umění pro život v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze. Foto© PetrSalek.com

Kapitola nazvaná Život forem demonstruje různé inspirační zdroje tvůrců užitných předmětů. Příroda jako zásadní zdroj inspirace oslovuje umělce od nepaměti. Rostlinné motivy, geometrické tvary nebo beztvaré amorfní struktury – to vše lze najít v přírodě i v předmětech, které se jí inspirují. Kapitola obsahuje návrhy plakátů od Alfonse Muchy, nástěnné dekorace od Jana Preislera, francouzský secesní i český kubistický nábytek, skleněné vázy organických tvarů, bohatě zdobené nástěnné hodiny, tapisérie –  vysoce estetické a historicky velmi cenné předměty vyznačující se bohatostí formy.

Art, Life, Umění pro život v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze. Foto© PetrSalek.com

Samostatná místnost expozice je věnovaná fenoménu tzv. kunstkomor. Tyto šlechtické encyklopedické sbírky propojující svět přírodních věd a umění stály u zrodu fenoménu sběratelství. Shromažďovaly kuriozity ale i předměty, které posouvaly vědecké poznání – vše v brilantním výtvarném a řemeslném zpracování. Drobnější kusy pak byly uchovávány v bohatě zdobených truhlicích a sekretářích. Různorodé tajemné i okouzlující předměty představuje kapitola Mikrosvěty: panovnická kunstkomora.

Art, Life, Umění pro život v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze. Foto© PetrSalek.com

Art, Life, Umění pro život v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze. Foto© PetrSalek.com

Vývoj módy a módních doplňků sleduje kapitola Oděv: tělo a tělesnost. Instalace historických dámských šatů, spodního prádla, punčoch a kabelek od začátku 19. do konce 20. století potěší především dámskou část publika. Vitrína věnovaná šperkařství jde mnohem dále do minulosti. Jsou v ní ukázky šperků ze středověkého Karlštejnského pokladu po autorskou tvorbu přelomu 20. a 21. století.

Zbývající dvě části nové stálé expozice obsahují exponáty převážně z moderní doby. Funkcionalismus v architektuře se projevil i v designu nábytku a dalších každodenních předmětů. V kapitole Design a fenomény modernity nemůže chybět ikonický ohýbaný nábytek z továrny bratří Thonetů, Touha po funkčnosti a praktičnosti provázela i opojení z plastických hmot. Po 60.letech návštěvnici opět mají možnost vidět italský plastový designový nábytek, který UPM získalo do svých sbírek v roce 1972.  Designové kuriozity obsahuje i poslední část výstavy s názvem Utopie, kosmos, hra. Kosmické inspirace a utopické vize ovlivnily výtvarníky hraček nebo nábytku i módní návrháře k osobitým kreacím. Některé z nich se zapsaly do historie designu, například hračky Libuše Niklové nebo nábytek Milana Knížáka.

Art, Life, Umění pro život v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze. Foto© PetrSalek.com

Novou stálou expozici UPM, vytvořenou na základě koncepce a scénáře Radima Vondráčka. oživují projekce a světelné boxy, navozující dialog předmětů z minulosti a současnosti. V neposlední řadě je velkým zážitkem i výhled ze 4.patra budovy na přilehlý židovský hřbitov na jedné a budovu Rudolfina na opačné straně.

Více informací na www.upm.cz/art-life/

Text: Soňa Šálková
Foto: Petr Šálek

Summary
Since ancient times, people have been making things that serve them and into which they also put their aesthetic sense and creative craftmanship. The newly opened permanent exhibition Art, Life in the Museum of Applied Arts in Prague presents more than 1,300 beutiful and useful objects from the UPM collections dating from ancient times to the present. The exhibition is not chronological, but juxtaposes thematically and functionally close objects from different historical periods. Liturgical utensils, glass, furniture, lamps, fashion, jewellery, textiles, clocks, toys, curiosities and iconic utilitarian objects – all this in six large halls of the Museum of Applied Arts.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..