Výstava Květa a Jitka Válovy – Cesta předurčená osudem – v GASK

Výstava Květa a Jitka Válovy – Cesta předurčená osudem – v GASK

Sté výročí narození dvou velkých uměleckých i lidských individualit – dvojčat Květy (1922-1998) a Jitky (1922-2011) Válových – připomíná rozsáhlá retrospektiva v kutnohorské Galerii Středočeského kraje (GASK). Uspořádání jubilejní výstavy děl dvou zásadních představitelek českého kulturního i společenského života druhé poloviny 20. století právě v GASK má jasné opodstatnění.  V říjnu 2021 instituce získala darem pozůstalost sester Válových od jejich dlouholeté přítelkyně a dědičky Marie Vydrové.

GASK, foto© PetrSalek.com

Celý rok před zahájením výstavy vloni v listopadu pracoval tým galerijních odborníků na restaurování, katalogizaci a digitalizaci celkem 1729 děl z pozůstalosti „sester Válovek“. Asi 200 je teď součástí aktuální výstavy, některé z nich poprvé na veřejnosti. Kromě obrazů z majetku  GASK je zde i značný počet zápůjček ze státních i soukromých sbírek.  Přehlídku koncipoval kurátor a umělecký vedoucí galerie Richard Drury, který „měl to štěstí znát obě malířky osobně“ a jejich umění a výjimečnost vysoce oceňuje.  „Neznám žádný případ, že by dvě sestry malovaly stejně dobře a celý život sledovaly dvě hlavní věci: malbu a samy sebe. Jejich přátelství bylo naprosto čisté a jejich lidské hodnoty vzácné“, uvedl na úvod komentované prohlídky.

Kurátor a umělecký vedoucí galerie GASK Richard Drury.   Foto© PetrSalek.com

Výstava nazvaná Květa a Jitka Válovy: Cesta předurčena osudem je sice časově ohraničena počáteční a závěrečnou tvorbou obou umělkyň, ale nejedná se o klasickou retrospektivu. Rané studie, skici, poznámky, kresby, grafiky, menší obrazy i velkoformátová plátna jsou bez důrazu na dobu svého vzniku uskupeny do 12 okruhů pod nadřazenými pojmy. Kapitoly nazvané Zápas, Tíha, Cesta, Rozmluva, Sevření, Souznění a další přinášejí konfrontaci témat napříč časem. Záměrem je sledování „pomyslné cesty poznání a sebepoznání“.

Sestry Válovy. Foto: Jiří Hanke

Sestry Válovy. Foto: Jiří Hanke

Tvorbu „sester Válovek“ formovalo dětství na  průmyslovém Kladně, za války totální nasazení v Poldovce a poválečné studium v ateliéru monumentální malby profesora Emila Filly, který jim zprostředkoval svět meziválečné umělecké moderny. Jejich životy i tvorbu charakterizují pevné morální postoje, nezávislost a vzájemnost. Výstava dokumentuje postupné utváření individuálních malířských rukopisů obou tvůrkyň na cestě od zobrazování konkrétních dějů k nadčasovému zobecnění.  Figury na obrazech Květy jsou hmotně statické a děj se odehrává okolo nich, Jitčiny postavy jsou naopak plastické a ovlivňované neviditelnými vnějšími sílami. Výtvarně se sice projevují odlišně, ale obsahově se díla obou sester vzájemně prolínají a doplňují. Na jedné straně křehkost lidského bytí, konfrontace, obavy a stísněnost, na druhé straně lidskost, pevné propojení s přírodou, nadhled a smysl pro humor. Duševní spřízněnost obou sester je evidentní a nezpochybnitelná. Proto se jejich dílo prezentuje vždy společně.

Květa Válová: Poznání a údiv, 1969. Foto: Petr Šálek

 

Výstava, která je hlavní událostí celoročního programu „roku Válovek“, bude v  GASK k vidění do 19. března 2023.

Text: Soňa Šálková


Summary
The centenary of the birth of two great Czech artistic and human individuals – twin sisters Květa (1922-1998) and Jitka (1922-2011) Válová – is being commemorated by a large retrospective at the Central Bohemian Region Gallery (GASK) in Kutná Hora. Early studies, sketches, notes, drawings, graphics, smaller paintings and large-format canvases are grouped into 12 sections under superior terms without emphasizing the time of their creation. The show is conceived as a symbolic journey of knowledge and self-knowledge.  Lives and work of both artists are characterized by strong moral attitudes, independence and mutuality.

The exhibition, which is the main event of the “The Year of the Válová sisters”, will be on display at GASK until March 19, 2023.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..