Umělecká zahrada pod Vyšehradem se krátce otevřela pro veřejnost

Umělecká zahrada pod Vyšehradem se krátce otevřela pro veřejnost

Festival Open House, který proběhl v Praze o víkendu 7. – 8. srpna 2021, se setkal s mimořádným zájmem veřejnosti. Především před málo známými a běžně nepřístupnými objekty vznikaly dlouhé fronty. Jedním z překvapivých objevů a skrytých pokladů byla Umělecká zahrada v Čiklově ulici v pražských Nuslích.

Garden of Arts, Prague, photo© PetrSalek.com

Podlouhlý pozemek ve stínu Nuselského mostu je zelenou oázou mezi železniční tratí a svahem pod Kongresovým centrem. Místo na první pohled jen málo vhodné k odpočinku a uměleckému zážitku ohromí pěstěnou zahradou a především bohatou sochařskou výzdobou. Zásluhu na rekonstrukci a údržbě místa, na kterém se čtvrt století vyráběla dekorativní výzdoba mnoha budov nebo modely a sochy významných prvorepublikových výtvarníků, má stavitel a milovník výtvarného umění Ing. Vojtěch Haluza, který během festivalového víkendu zahradou osobně prováděl.

Ing. Vojtěch Haluza, foto: artmagazin.eu

Při prohlídce návštěvníky seznámil s pohnutou historií zahrady, ve které se za první republiky nacházel uměleckoprůmyslový závod a sochařský ateliér sochaře Karla Nováka (1871-1955), který pozemek získal od Vyšehradské kapituly v roce 1924. Umělec, který se podílel na vnější výzdobě Kotěrova činžovního domu na Václavském náměstí, štukách ve Smetanově síni Obecního domu nebo interiéru císařského salónku na Hlavním nádraží, zde vybudoval sídlo své v té době již prosperující firmy Sochařství K. Novák. K bustám, sochám, reliéfům vyrobeným ve zdejším ateliéru a dílnách přitom patří velmi známé plastiky od dalších sochařů například Ladislava Šalouna, Karla Dvořáka, Bohumila Stehlíka, Emanuela Kodeta nebo Bohumila Kafky. Zahrada přitom sloužila jako venkovní galerie, kde si mohli návštěvníci vybrat plastiky umístěné v plenéru nebo jejich miniatury vystavené ve skleněných vitrínách. Kouzlo terasovité zahrady s plastikami zaujalo i filmaře. Například se tu natáčela scéna z filmu Modrý závoj z roku 1941. Po únorovém převratu v roce 1948 však úspěšný rozvoj zahrady a činnosti Karla Nováka  ukončil zákaz soukromého podnikání a následné znárodnění.

Garden of Arts, Prague, photo© PetrSalek.com

Zbytky soch a dekorativních artefaktů v zahradě zůstávaly ještě několik let, ovšem byly vystaveny nájezdům vandalů, kteří je svévolně ničili.
A protože se jednalo o pozůstatky tzv. „buržoazního“ umění, nenašel se nikdo, kdo by tomu zabránil.

Garden of Arts, Prague, photo© PetrSalek.com

Teprve v roce 1958 se vrátil do budovy ateliéru život.  Po stavebních úpravách se do něj nastěhovali filmaři z národního podniku Krátký film a začali zde vytvářet loutkové filmy, které patří k vrcholům československé animované tvorby. Příběhy dvou medvědů, co se potkali u Kolína, Ladovy pohádky o kocouru Mikešovi nebo Čapkova Dášenka a mnoho jiných vznikaly až do začátku 90. let právě zde. Přilehlá zahrada ovšem mezitím dále pustla. Navíc ji citelně zasáhly demoliční práce v souvislosti s výstavbou Nuselského mostu, které ji proměnily v deponii.

Na začátku 90.let během restitucí se zubožený objekt vrátil do majetku rodiny Karla Nováka. Ta celý objekt prodala současnému majiteli, panu Haluzovi, který se rozhodl, že místu vrátí původní historický ráz. Jeho stavební firma Unistav přistoupila k rekonstrukci nemovitosti a vybudovala zde své sídlo. Fragmenty soch, roztroušené po pozemku nebo pohřbené v suti, byly restaurovány a podle dobových fotografií z pozůstalosti K. Nováka umístěny do zahrady obnovené na základě dochovaných fotografií. Vzniklo tak lapidárium, které je připomínkou secesního sochaře Karla Nováka a jeho sochařské dílny a dále v něm působí původní genius loci. Možnost shlédnout zahradu a její uměleckou výzdobu během festivalu Open House byla výjimečnou příležitostí. Soukromý areál je totiž běžně nepřístupný a jen občas se otevírá pro větší společenské akce. Musíme jen doufat, že se v budoucnu podaří najít využití této cenné památky, která uspokojí majitele i milovníky historické architektury.

Více o Umělecké zahradě najdete zde

Text: Soňa Šálková, foto: Petr Šálek

​Summary

The Open House Festival which took place in Prague on August 7-8, 2021, met with extraordinary public interest. Little-known and commonly inaccessible objects were special highlights of the festival. One of the surprising discoveries and hidden treasures was the Garden of Arts at Čiklova Street in Prague 4-Nusle. The reconstruction and maintenance of the site where sculptural decoration of many historical buildings or sculptures by important artists of the Czechoslovak First Republic were produced, is the merit of the builder and art lover Ing. Vojtěch Haluza. Originally, the Arts and Crafts Workshop and Sculpture Studio of the sculptor Karel Novák (1871-1955) produced many artefacts here until 1948.  The communist coup in 1948, stopped the successful business activities of Karel Novák. Parts of statues and decorative artefacts remained in the garden for many years, exposed to vandalism. In addition,the ground was significantly affected by demolition work connected with the construction of the Nuselský Bridge. The current owner, Mr Haluza decided to restore the place. His construction company Unistav carried out the reconstruction of the whole property. Fragments of statues, scattered  or buried in the debris were restored and the garden returned to its original state on the basis of preserved historical documents. A new lapidary has been established as a reminder of the Art Nouveau sculptor Karel Novák and his sculptural workshop. Finally, the original genius loci has returned here.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..