Studio Bubec zve na výstavu Kurt Gebauer: Věci veřejné

Studio Bubec zve na výstavu Kurt Gebauer: Věci veřejné

Autor: Kurt Gebauer, odpočívající voják, 1960

U příležitosti osmdesátin sochaře a malíře Kurta Gebauera (*18. srpna 1941) již proběhlo a stále ještě probíhá několik výstav. Velkou celoživotní retrospektivu mu uspořádala vloni Národní galerie ve Veletržním paláci. K menším výstavním projektům, připomínajícím jubileum stále aktivně tvořícího umělce a oblíbeného pedagoga patří expozice Kurt Gebauer: Věci veřejné. Galerie Bubec ve stejnojmenném sochařském studiu v pražských Řeporyjích tak přibližuje tvorbu výtvarníka, jehož kamenné sousoší Bojiště se od roku 2006 nachází v nedalekém Dalejském údolí. Již z názvu expozice vyplývá, že se zaměřuje na Gebaeurovu tvorbu ve veřejném prostoru. Jsou tu tedy studie hlav, návrhy a modely pomníků, doprovodné kresby a fotodokumentace k realizovaným projektům, jako například model Obřího trpaslíka nebo dokumentace k sochařově realizaci Minikrajina, na ostravském sídlišti Fifejdy. Tato rozsáhlá herní zahrada s kopečky, mosty a věžemi z roku 1985 slouží dětem dodnes a podporuje jejich fantazii stejně jako několika předchozím generacím. Expozici doplňuje soubor velkých kovových plastik – Trubkounů a jeden z nich vítá návštěvníky u brány do areálu. Výstavu, jejíž zahájení proběhlo 4. srpna bez vernisáže, čeká 26. září 2021 slavnostní „dernisáž“. Mezitím Kurt Gebauer 18. srpna oslaví své významné narozeniny, ke kterým mu i nám všem přejeme ještě mnoho skvělých realizací, se kterými se budeme setkávat v městské nebo přírodní krajině.

 

Kurt Gebauer. Foto©  PetrSalek.com

Plastika v areálu Bubec,  autor Čestmír Suška

Galerie Bubec zabírá jen malou část komplexu, ve kterém sídlí obecně prospěšná společnost Bubec. Bývalou průmyslovou skladovací halu s přilehlým pozemkem získal v roce 2000 do užívání sochař Čestmír Suška pro nově založené občanské sdružení, které dostalo název podle rybníčku v blízkosti haly. Spolu s Čestmírem Suškou stojí za činností společnosti skupina nadšenců, jak umělců, tak příznivců umění, jejichž cílem je otevřenost vůči aktivitám v souvislosti s uměním a kultivací veřejného prostoru. Společnost organizuje rezidenční pobyty umělců, výstavy, workshopy, přednášky, výtvarné kurzy, divadelní představení i komunitní společenské akce. Během léta zde probíhají příměstské tábory pro děti od 5 do 7 let zaměřené na tvůrčí aktivity a sepětí s přírodou. Organizaci a provoz studia postupně převzal efektivní tým, ale klíčovou osobností nadále zůstává Čestmír Suška.
Depozitář s jeho monumentálními plastikami z nejrůznějších materiálů tvoří jakousi stálou expozici a je využíván i jako edukativní prostor pro děti a mládež. Prostorný ateliér a dílny slouží jako „výrobny umění“ pro sochaře i účastníky kurzů a workshopů. Společnost je aktivní i mimo své prostory. Je organizátorem festivalu m3/umění v prostoru, který se snaží o nové pohledy na umění a veřejný prostor a koná se pokaždé v jiné pražské čtvrti. Již pátý ročník festivalu na téma Terapie města momentálně probíhá na území Prahy 6 a 7.. Další významnou aktivitou jsou pravidelné Art Safari.

Před nedávnem přibyl ke studiu i nedaleký pozemek, na kterém vznikla Komunitní zahrada s venkovní expozicí plastik od různých autorů. Je tu například Domeček od Ladislava Plíhala, Tři kmeny a schody od Florise Brassera nebo Fotograf od Michala Novotného. A na vše z výšky dohlíží Štrykovaná rozhledna Čestmíra Sušky.

Letošní osmdesátiny Kurta Gebauera se setkávají s dvacetiletím uměleckého studia Bubec. Součet obou čísel pak vydá na celé století kreativní činnosti v zájmu věcí veřejných.

Text: Soňa Šálková        Foto:Petr Šálek


Summary

On the occasion of 80th birthday of the sculptor and painter Kurt Gebauer (* August 18, 1941), exhibition entitled: Kurt Gebauer: Public Affairs is one of several exhibition projects commemorating the jubilee of the still active artist. The Bubec Gallery in Prague 5-Řeporyje focuses on Gebauer’s work in  public space. So there are large metal statues, studies and models, drawings and photographs of realized projects. The current exhibition, runs until September 26, 2021.

Civic Association and Sculpture Studio Bubec were established in 2000. That means they have recently celebrated their 20th jubilee. The Bubec Studio serves as a workspace for artists, gallery and educative platform focused on the refinement of public space and promoting social contacts on the field of arts.

The sum of both numbers then represents a whole century of creative activities in the interest of public.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..