Nový český film Okupace přichází do kin

Michal Nohejl, režisér filmu Okupace. Foto© PetrSalek.com

Černá filmová komedie režiséra Michala Nohejla určitě nespadá do šuplíčku lehká letní zábava. Již její název Okupace naznačuje vážnější téma, ovšem ne ve stylu pohnutého příběhu o boji za svobodu a demokracii. Film, který se odehrává za normalizace, se spíš zaměřuje obecně na typologii postav a způsob, jak se projevují v kritických momentech. Režijní debut zkušeného reklamního filmaře Nohejla má silnou dějovou zápletku a skvělé herecké výkony všech účinkujících. Jsou mezi nimi známé herecké osobnosti jako Martin Pechlát nebo Otakar Brousek ml., ale i mladé ještě příliš neokoukané tváře jako Cyril Dobrý nebo Pavel Neškudla. Většina tvůrčího týmu, který se podílel na filmu, pochází z okruhu přátel a blízkých spolupracovníků Michala Nohejla, takže je možné usuzovat, že se jedná o „vymazlený“ projekt zcela podle představ režiséra. Jediné dvě postavy vzešlé z castingu jsou dívka Milada (Antonie Formanová) a ruský voják v podání ukrajinského herce Alekseye Gorbunova, kterým oběma se podařilo film významně obohatit. Výkony civilně procítěné Formanové vedle dramaticky vypjatého Gorbunova patří k silným zážitkům snímku.

Kompaktní příběh jedné noci v divadle po repríze době poplatné hry o hrdinství Julia Fučíka je plný nečekaných zvratů a zůstává napínavý až do konce. Do divadelního baru, kde se po představení setkávají herci, režisér, ředitel divadla i neznámá dívka, dorazí opilý ruský důstojník a nabízí na prodej kanistr benzínu. Již předtím ne zcela harmonická atmosféra se vlivem agresivního chování nezvaného návštěvníka a množství vypitého alkoholu vyhrotí a dojde ke konfliktu, který odhalí skutečné charaktery jednotlivých postav. K osobité vizualitě filmu přispěly reálné interiéry normalizačního „kulturáku v Novém Strašecí, ve kterých se natočila většina filmu. Potemnělé prostory jeviště, baru a spletenec chodeb v Novostrašeckém kulturním centru se staly hlavními kulisami filmu. Lampy s načervenalým světlem, spolu s oblaky cigaretového dýmu jen umocňují tíživou atmosféru. Velkou zásluhu na dramatičnosti snímku má výborná kamera Jana Baseta Střítězského a střih zkušeného Petra Turyny.

Foto© PetrSalek.com

Zvláštností je filmová hudba, která snímek doprovází. Je naprosto současná a vybočuje z dobového kontextu. Skladatelé Hank J. Manchini a La Petite Sonja z postpunkového hudebního uskupení Kill the Dandies patří k režisérovým oblíbeným hudebníkům a doplňují tak jeho „dream team“.

I když se Okupace opírá o historické události, není to historický ale psychologický film s prvky černého humoru. Hodně vypovídá o naší tzv. „české národní povaze“, která je často ztotožňovaná se švejkovstvím. Není to jen o humoru, kterým umíme i v nejvážnější situaci zmírnit napětí, ale i o zbabělosti a odvaze, zásadovosti a bezpáteřnosti. Vlastnosti, které si jen zřídka a neradi přiznáváme, ale v nečekaných a kritických momentech se bohužel projeví.

Film Okupace, který přichází 5. srpna 2021 do filmové distribuce,  je nepochybně výrazným počinem letošní domácí filmové produkce a při rozdělování výročních Českých lvů by neměl přijít zkrátka. Trailer zde

Text: Soňa Šálková, Foto© Petr Šálek

Setkání producentů a herců s novináři v kině Světozor po projekci filmu Okupace, 4. srpna 2021, Praha


Summary

The black comedy film by director Michal Nohejl is certainly no light summer entertainment. Its title Occupation already indicates a more serious topic, but not in the style of a moving story about the struggle for freedom and democracy. The film, which takes place during the period of the so called Czechoslovak normalization, focuses more on the typology of characters and the way they manifest themselves in critical moments. The directorial debut of the experienced advertising filmmaker Nohejl has a strong plot and great acting performance. The compact story of one night is full of unexpected twists and remains thrilling until the end. A drunken Russian officer arrives at the theater bar, where actors, a stage director, a theater director and an unknown girl meet after the performance, offering a petrol canister for sale. The already not very harmonious atmosphere is exacerbated by the aggressive behavior of the uninvited visitor and the amount of alcohol consumed. The conflict that arouses reveals the true characters of the individual characters. The film with excellent acting performances, interesting aesthetics and sound track comes to Czech cinemas on August 5, 2021.

Neškudla, Jeřábek, Brousek, Pechlát, ve filmu Okupace

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..