TROSEČNÍKY V ŠANGHAJI Ghetto Hongkew očima uprchlíků a objektivem Arthura Rothsteina 

Ann-Rothstein_DSC7894

Na snímku  Ann Rothstein Segan , dcera autora, která byla přítomna na vernisáži.

Židovské muzeum v Praze představuje unikátní soubor fotografií, které v dubnu 1946 pořídil americký fotožurnalista Arthur Rothstein. Fotografie dokumentují pobyt středoevropských židovských uprchlíků, kteří našli útočiště před nacisty až v daleké Šanghaji. Tato nepříliš známá epizoda tzv. Šanghajského ghetta v období 2.světové války nezůstala v zapomnění právě především díky fotografiím  Arthura Rohtsteina, který je vytvořil na objednávku organizace UNRRA . 22 černobílých fotografií líčí běžné scény ze života asi dvou desítek tisíc židovských uprchlíků. Téměř idylická atmosféra na fotografiích při pomyšlení na celkový kontext jejich vzniku ještě více umocňuje jejich účinek. Jedná se o jedinečné svědectví doby z rukou brilantního fotožurnalisty, který se v USA proslavil především díky svým reportážím ze života amerických farmářů nebo černošského obyvatelstva ve třicátých letech minulého století. Arthur Rothstein patřil ke kmenovým reportérům časopisu Look, byl válečným  zpravodajem a po válce mimo pokračování ve vlastní fotografické tvorbě působil i jako pedagog (mezi jeho žáky patřil např. i Stanley Kubrick). Za svou činnost Rothstein obdržel desítky ocenění  a jeho práce se staly součástí mnoha světových sbírek.

Výstavu do Prahy přivezla dcera autora Ann Rothstein Segan, která byla osobně přítomna na vernisáži výstavy dne 11.května a bude komentovat jednotlivé snímky na své přednášce ve čtvrtek 12.května v 18 hod. v auditoriu Židovského muzea v Maiselově ulici 15. Autory výstavy jsou kurátorka sbírky vizuálního umění ŽMP Michaela Sidenberg a filmový dokumentarista Martin Šmok.

Výstava je přístupná v Galerii Roberta Guttmanna, od 11.května až do září 2016, U Staré školy 3, Praha 1  Otevřeno denně 9 – 18 hod kromě sobot a židovských svátků.

 

_DSC7908

Martin Šmok, Michaela Sidenberg a Ann Rothstein Segan, Foto: Petr Šálek

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..