Tom Ford a jeho prvotina Single Man

MÓDNÍ NÁVRHÁŘ, KTERÝ DOSTAL ZNAČKU GUCCI NA TVŮRČÍ VRCHOL, PŘICHÁZÍ DO ČESKÝCH KIN SE SVÝM FILMEM SINGLE MAN

V polovině července letošního roku vstoupí do kin režisérská a scénáristická prvotina módního návrháře luxusního pánského oblečení Toma Forda. Jeho módní návrhy si zamilovaly hollywoodské hvězdy. Nyní přichází jako režisér s filmem o maličkostech a obyčejných věcech. A je opět úspěšný.

Na co šáhne, to mu jde
Film Single Man (USA 2009) podle stejnojmenné novely Christophera Isherwooda byl poprvé uveden na Mezinárodním festivalu v Benátkách a následně nominován na Oscary hned v 6 kategoriích. Přestože Tom Ford do té doby nenatočil jediný film, jeho prvotina se setkala s nečekaným úspěchem. Člověk, který zvedl prodej značky Gucci o 90 %, stál za oživením značky Yves Saint Laurent a uspěl i se svou vlastní značkou Tom Ford, nyní sklízí úspěchy i na režisérské židli.

Jeden den
Celý film Single Man je přitom o jediném dnu vysokoškolského profesora. Je příběhem o lásce a osamění, zdánlivě bezejmenných okamžicích a záblescích smyslu života. Profesor George Falconer (Colin Firth) po smrti svého dlouholetého partnera (Matthew Goode) nemůže přijít životu na chuť. Nezvedá telefony, zůstává v kontaktu pouze s jedinou kamarádkou (Julianne Moore) a svět se pro něj stal jen nepříjemnou rutinou. Každý den začíná s jediným cílem: nějak jej protrpět do dalšího dne.
Den podle Toma Forda ale bude jiný. Buď všechno skončí, anebo profesor znovu ucítí smysl a chuť do života.

Film Single Man je nádherně zpracován i po vizuální stránce. Tom Ford nezapře své výtvarné a designerské zkušenosti. Single Man je navíc obsazen předními herci. Hlavní roli ztvárnil Colin Firth (Pravda nebo lež, Dívka s perlou, Deník Bridget Jonesové, Mamma Mia), který získal cenu na MFF v Benátkách. Ve vedlejší roli září Julianne Moore (Hodiny, Hannibal, Magnolia), jejíž okouzlující výkon jí vynesl nominaci na Zlaté Glóby.

Tom Ford je považovaný za posedlého pedanta. Jako režisér filmů není jiný. Film Single Man je dokonalý v mnoha ohledech.

Snímek se už před premiérou, která je stanovena na 15. července, představí divákům během 45. Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..