Talking Glass – Didgeridoo, Bořek Šípek, Ondřej Smeykal

Unikátní výstava Talking Glass je tvůrčím setkáním Bořka Šípka a Ondřeje Smeykala hráče na didgeridoo. Výstava bude zahájena 17. června v New Yorku.

 

Hudební nástroj, designový objekt, výtvarná instalace, živá performance, výstava fotografií… tak se dají ve stručnosti popsat roviny, v nichž se setkání odehrává.
Architekt a designér Bořek Šípek přijal nabídku Ondřeje Smeykala vytvořit řadu hudebních nástrojů ze skla jako velkou výzvu. Od začátku roku 2010 vyrobili čtyři originální skleněná didgeridoo.

Jejich pracovním setkáním asistoval s fotoaparátem Jan William Drnek, jehož velkoformátové barevné fotografie se staly součástí projektu.”Snažil jsem se přenést do fotografií tvůrčí atmosféru tohoto jedinečného projektu. Zachytit ducha i duši, kterou sklu vdechli všichni zúčastnění, výtvarník, hudebník a šikovní skláři”, dodává Jan William Drnek.

“Kombinací mistrovsky ztvárněného skla, což je velmi český materiál a špičkového designu se dostávám velmi blízko individuálnímu pojetí prezentace nástroje původem z naprosto odlišné kultury,” říká Smeykal. “Tento projekt obohacuje celé spektrum pohledu na didgeridoo a já věřím, že Bořka Šípka i potažmo celou oblast skleněného designu bude projekt vytváření hudebních nástrojů ze skla novým způsobem inspirovat.”
Smeykal dodává, že “australské didgeridoo je jedním z nejstarších nástrojů na světě a zároveň jeden z nejmladších na globální hudební scéně”.
Nástroje, jež dostaly jména Drak, Koště, Ryba a Strom, působí nejen krásou a energií čistého skla a silou Šípkovy bohaté fantasie, ale v Smeykalově hráčském podání i skvělými muzikálními vlastnostmi a ohromující rezonancí.

Talking Glass budou poprvé uvedeny v Českém kulturním centru v New Yorku 17. června a potrvají do 10. září 2010. Autoři plánují několik výstav po Spojených státech a Kanadě. Po návratu projektu zpět do České republiky bude výstava pokračovat v Praze.

Foto: Jan Willam Drnek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..