Banksy a přehlídka jeho prací v Praze

Banksy a přehlídka jeho prací v Praze

The World of Banksy, výstava v Praze, Mánes, od 5. června do 27. září 2020, foto© Petr  Šálek

Přestože identita slavného pouličního umělce a aktivisty Banksyho zůstává předmětem spekulací, nesporně patří ke světově uznávaným představitelům moderní umělecké scény. Průřez dílem tohoto nejzáhadnějšího streetartového umělce nyní nabízí pražská galerie Mánes. Tři desítky prací přemalovaných na omítnuté desky a další desítky zarámovaných tisků obsahuje výstava nazvaná The World of Banksy, která je první přehlídkou Banksyho díla u nás.

Sférické foto© Petr Šálek

Počátky umělecké dráhy Banksyho spadají do 90. let minulého století, kdy začal sprayovat své malby anonymně ve veřejném prostoru v anglickém Bristolu, odkud zřejmě pochází. Původním důvodem ke skrývání byla nezákonnost malovat graffity na objekty bez svolení jejich majitelů. Jeho malby, které provokují, parafrázují a jsou zároveň recesí i politickou nebo společenskou satirou, však postupně získávaly na popularitě. Banksy začal svá díla vystavovat a prodávat i za hranicemi Velké Británie a stal se světovou uměleckou celebritou, aniž by prozradil svou pravou identitu. Záhada okolo jeho osoby mu popularitu naopak ještě zvýšila a anonymita se stala nedílnou součástí jeho image. Banksyho malby se mezitím etablovaly v renomovaných galeriích, vydražují se na aukcích za statisíce liber a přitom stále způsobují rozruch. V říjnu 2018 například proběhla provokativní akce v renomované aukční síni Sotheby´s. Banksyho obraz Dívka s balónkem, který se při aukci vydražil za více než jeden milion liber, se po přiklepnutí sám částečně zničil pomocí skartovačky zabudované v rámu obrazu.  Stal se tak „prvním uměleckým dílem v historii, které bylo vytvořeno naživo během aukce“.

Výstava v galerii Mánes sice není autorizovaná, což pořadatel otevřeně přiznává a přidává k tomu Banksyho výrok „Copyright je pro lůzry“. Přehlídka však poskytuje ucelený pohled na tvorbu výrazného umělce se silným hlasem a specifickým humorem, který není neškodný. Návštěvníci tak mohou vidět jeho slavné malby, jako např. dívku s červeným balónkem, líbající se policisty nebo uklízečku zametající smetí pod fasádu. Kreativita Banksyho i jeho politické a společenské postoje si zaslouží obdiv. Jeho výrok „Zeď je možná zbraň. Je to jedna z nejnepříjemnějších věcí, se kterou můžeš někoho trefit“ svědčí o tom, že je o své síle přesvědčen a svými obrazy bortí mýty, staví se proti rasismu, bezpráví, konzumu a dalším nešvarům současného světa. Prodej suvenýrů s Banksovými motivy, kterému je věnován značný prostor v závěru výstavy, je tak paradoxem sám o sobě. Ale je to Banksy, který vždy umí překvapit.

Výstava The World of Banksy bude v galerii Mánes přístupná až do 27. září 2020.

Text: Soňa Šálková   Foto:Petr Šálek


Summary

Paintings of the famous and still anonymous street artist Banksy can be seen for the first time in Prague in the Mánes Gallery until September 27, 2020. The exhibition called The World of Banksy presents repaints of his famous graffiti wall paintings such as Sweep it Under the Carpet, Kissing Coppers or Girl with Balloon and also many framed prints. The exhibition is not authorized, but as Banksy himself says Copyright is for losers.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..