Galerie Jan Svatoš již po desáté zahájila letní sezónu 2020 velkou vernisáží

Galerie Jan Svatoš již po desáté zahájila letní sezónu 2020 velkou vernisáží

Jan Svatoš, galerista

 Neobyčejný objekt uprostřed historické zástavby Kostelce nad Černými lesy je sídlem ateliéru a Galerie Jan Svatoš. Galerie, opírající se o tradici keramické výroby v malebném městečku na východ od Prahy, se zaměřuje především na moderní uměleckou keramiku. Vedle ní však vystavuje také sochy, sklo, šperky nebo i grafiku současných umělců. Vstup do komplexu budov stojících na okraji rozměrného svažitého pozemku otevírá renovovaná stodola z 18. století. Původní obvodové zdivo s trámovím a točité dřevěné schodiště vytvářejí rámec prostorné výstavní haly, která se hodí pro rozměrné plastiky i vitríny s drobnějšími exponáty. Horní patro s výhledem na město pak umožňuje intimnější prezentaci vystavovaných uměleckých děl.

Na stodolu navazuje křídlo s keramickým ateliérem a dalšími užitnými a obytnými prostorami majitelů galerie: výtvarnice Štěpánky Baškové a jejího manžela Jana Svatoše. Uprostřed budov, mezi kterými upoutá mohutná vyhlídková věž, je atrium s jezírkem a zimní zahradou. Největší překvapení na návštěvníka však ještě čeká, Průchodem pod věží vstoupí do romantické zahrady s výhledem nejen na kostelecký zámek ale i daleko do kraje. Procházka po cestičkách mezi vzrostlou zelení je objevováním volně umístěných venkovních plastik a výtvarných objektů. Prolínání historické a soudobé architektury v kombinaci s artefakty působí přirozeně a harmonicky. Autor architektonického řešení Jan Línek a majitelé objektu se shodli na hravém a zároveň účelném výsledném řešení, jaké u nás není zcela obvyklé.

Galerie Jan Svatoš

Tradiční velká vernisáž Galerie Jan Svatoš v Kostelci nad Černými lesy se  letos konala 13. června 2020. V pořadí již desáté výtvarné přehlídky se společným mottem Quadro (čtverec) se letos účastní na 30 umělců s výtvarnými díly z keramiky a skla, sochami nebo šperky. Dvojice hlavních organizátorek a tvůrkyň: česko-francouzská výtvarnice a designérka Eva Roučka spolu s hostitelkou a keramičkou Štěpánkou Baškovou při slavnostním zahájení představily všechny zúčastněné autory. Hudebníci Jiří Šlupka Svěrák a Eduard Kuhn pak přednesli výběr především z vlastních skladeb. Letošní vrtošivé počasí organizátorům přálo a tak oblíbená akce opět přilákala mnoho návštěvníků zblízka i zdaleka.

Štěpánka Bašková, Černá madona

Hlavní vystavující letošní přehlídky je sochařka a keramička Hana Exnerová. Keramické plastiky se zvířecími motivy, které autorka v galerii prezentuje pod názvem Přeletět, překročit, přeplavat pro radost skutečně přinášejí radost.

Speciálním hostem v horním patře galerie je Pavel Macek – česko-francouzský výtvarník pracující především se dřevem. Pro své hybohledy – objekty ve tvaru bedýnek s vnitřním životem – využívá části starých dřevěných skřínek a vyřezává do nich výjevy, které divák může kličkou sám rozpohybovat. Dřevoryty, které Pavel Macek vystavuje zároveň s hravými hybohledy, svědčí o vyspělé výtvarné erudici a zručnosti autora.

Galerie Jan Svatoš, Pavel Macek Hybohledy

Půvabné prostředí a výběr uměleckých děl, který galerie Jan Svatoš na letošní sezónu připravila, stojí za návštěvu. Většina vystavovaných exponátů je prodejná.

Galerie Jan Svatoš, Hana Exnarová a Quadro

 

Galerie Jan Svatoš v Kostelci nad Černými lesy, Prokopova 1095, bude návštěvníkům přístupná až do října 2020  v pátek: 14.00 – 17.00 a v sobotu a v neděli vždy od 10.00 do 12.00 a od 13.00 do 17.00 hod.

Text: Soňa Šálková, Foto: Petr Šálek


Summary

The Jan Svatoš Gallery in Kostelec nad Černými lesy near Prague offers an exhibition of art objects made of glass, ceramics as well as sculptures and jewelry created by more than 30 contemporary artists. The gallery of the couple Jan Svatoš and ceramic artist Štepánka Bašková is an example of quality modern architecture in symbiosis with the historic core of the city in connection with nature of a large garden overlooking the historic town. This year’s main guests of the exhibition are the artists Hana Exnerová and Pavel Macek. The exhibition is open to the public on weekends until October 2020. Most of the exhibits are for sale.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..