Na závěr své letošní, programově nabité, sezóny nabízí Uměleckoprůmyslové museum opravdovou lahůdku pro milovníky skandinávského designu. Přehlídka výjimečných užitných předmětů od všestranného umělce a předního představitele skandinávského životního stylu, Fina Tapio Wirkkaly (1915-1985), přichází do Prahy po zastávkách ve Španělsku a Německu. Pražská expozice čerpá ze dvou původních výstav ikonického designového genia, zaměřených na sklo a stříbro a porcelán značky Rosenthal.
Charizmatický tvůrce Tapio Wirkkala na sebe za hranicemi Finska poprvé upozornil v roce 1951 na Trienále v Milánu jako autor finského pavilonu a osobitý designér, spojující jednoduchost a čistotu tvarů funkcionalistické moderny s přírodními motivy a hlubokou znalostí materiálů. Pro Wirkkalu je charakteristické, že uměl oslovit a ovlivnit široké publikum a prosadil kvalitní design do běžných užitných předmětů. Dodnes se užívají jeho nadčasové sklenice ze sérií Ultima Thule nebo Tapio. Geniální rukopis svého tvůrce nesou i charakteristické lahve finské vodky Finlandia. Ve Finsku je Tapio Wirkkala součástí národní identity a dědictví. Finské muzeum skla (Suomen Lasi Museo) nebo Nadace Tapio Wirkkaly a jeho manželky Rut Bryk dodnes spravují jeho odkaz a starají se o další propagaci jeho díla.
Jan Mergl z UPM, Uta Laurén z Finského muzea skla, kurátoři pražské expozice a Petra Wirkalla
z Tapio Wirkkala Rut Bryk Foundation na sférickém snímku. Foto: Petr Šálek
Uta Laurén z Finského muzea skla a Jan Mergl z UPM jsou kurátory pražské expozice. V prostorách novorenesanční historické budovy se jim podařilo vytvořit ostrov čistých linií s jednoduchými vitrínami ze dřeva a skla, ve kterých jsou vystaveny desítky uměleckých objektů a originálních prototypů. Sklo, které Wirkkala navrhoval především pro finskou sklárnu IItala, překvapí hravou nápaditostí i prostotou. Talíř, který vytvořil jako osobní dárek k narozeninám pro finského prezidenta Urho Kekkonena a nazval „Ice hole“ (díra v ledu), připomíná společné zimní rybaření obou mužů. Slavné vázy Kantarelli ve tvaru houby patří mezi exponáty, za které Wirkkala získal v Miláně v roce 1951 Grand Prix. Za každým jednotlivým předmětem na výstavě stojí příběh. Ten specificky finský stojí za kolekcí ručně vyrobeného nádobí a objektů ze stříbra, které jsou pro Finsko tradiční. Wirkkala v nich kombinuje stříbro se dřevem nebo je zdobí kreslenými výjevy. Na výstavě je například i stříbrná mísa, vytvořená jako dárek pro účastníky historické Helsinské konference v roce 1975.
Samostatný oddíl výstavy tvoří výrobky pro slavnou německou porcelánku Rosenthal. Její tehdejší majitel Philip Rosenthal spolupracoval v průběhu let s téměř dvěma stovkami návrhářů, ale Tapio Wirkkala mezi nimi zaujímá výjimečné postavení. Rosenthal totiž pochopil, jak výhodné je pro jeho firmu mezinárodní renomé slavného designera. Z této spolupráce vzešlo nejen 20 jídelních a nápojových souprav, vázy, příbory či dekorativní předměty, ale i některá nová technická řešení, protože Wirkkola podrobně zkoumal vlastnosti materiálů a uměl z nich vytěžit maximum. Jednou z jeho inovací byl například i černý porcelán vyvinutý pro firmu Rosenthal. Někdy zase použil obdobné tvary pro různé materiály.
Odkaz Tapio Wirkkaly je rozsáhlý a ovlivnil i českou designérskou tvorbu. Především vývoj českého skla zaznamenal ve druhé polovině minulého století silný vliv severu. Mezi zahraničními umělci, kteří k tomu přispěli, je i Tapio Wirkkola a jeho úspěchy na milánském trienále ještě před světovou výstavou Expo 58 v Bruselu, na které české sklo zazářilo a definitivně dosáhlo na světovou špičku. Několik takových příkladů ukazuje i aktuální výstava v Uměleckoprůmyslovém museu.
Výstava Tapio Wirkkala – ikona finského designu je v UPM k vidění až do 26.ledna 2020.
Text: Soňa Šálková, foto: Petr Šálek a Soňa Šálková