30 let svobody – důvod k oslavě i k zamyšlení

30 let svobody – důvod k oslavě i k zamyšlení

17. listopadu 2019 oslavíme třicáté výročí Sametové revoluce, která v roce 1989 přinesla svobodu a všechny s ní spojené úžasné možnosti: svobodně vyjadřovat svůj názor i přesvědčení, mít přístup k informacím, volně cestovat, studovat, podnikat i tvořit. A k tomu spoustu dalších malých, ale stejně důležitých svobod, které jsou pro nás dnes samozřejmostí. Někdy proto zapomínáme, že na svobodu v dnešním světě číhá mnoho nebezpečí a je třeba ji neustále pěstovat a bránit. Proto je dobré zúčastnit se u příležitosti třicátého výročí některé z akcí, která má připomenout a posílit hodnoty, za kterými Sametová revoluce stála. Abychom se vyvarovali toho, že budeme svobodu postupně a nenápadně ztrácet.

Programová nabídka k 30. výročí je obrovská a probíhá po celý listopad. Rozsáhlý seznam akcí nabízí uskupení nezávislých občanských iniciativ a organizací na své webové stránce festivalsvobody.cz . Celkem se do festivalu zapojilo 40 měst z celé republiky a na dvě stě základních a středních škol.  Stačí jen vybrat si některou z akcí.

Tak jako v roce 1989 jsou i letos aktivní umělci. Výtvarníci, sochaři a fotografové např. oslaví Sametovou revoluci na již tradiční akci  Korzo Národní – Díky, že můžem. Národní třída, náměstí Václava Havla nebo budova Národního divadla se 17. listopadu 2019 promění v pouliční galerii s uměleckými předměty a dokumentárními fotografiemi připomínajícími nejen rok 1989. Spolek 400 ASA zveřejní dokumentární fotografie Antonína Kratochvíla, Tomkiho Němce a dalších. Výtvarník a frontman kapely Tata Bojs Milan Cais umístí svůj výtvarný objekt v několikametrové výšce přímo nad místem původního střetu demonstrantů a bezpečnostních složek. Křehkost svobody přitom vyjádří socha provazochodce, který bude balancovat nad hlavami návštěvníků. „Symbolika malého provazochodce odkazuje na křehkost a zranitelnost nabité svobody, kdy stačí jeden chybný krok a…, říká ke své instalaci Milan Cais. Výtvarník Michal Cimala oproti tomu se chystá vystavit více než čtyřmetrovou sochu na piazzettě Národního divadla (náměstí Václava Havla). „…. Pracovně jí říkám Třicetiletá, je to tedy mileniálka, stejně jako naše demokracie. Svoboda je pro mě silná a nezastavitelná,“ říká o své soše autor.

Na Václavském náměstí proběhne Koncert pro budoucnost, na Albertově se chystá akademická akce Svobodný listopad a v Národním divadle se uskuteční slavnostní předání Cen Paměti národa.

16. listopadu 2019 proběhne sedmý ročník Noci divadel, který je součástí mezinárodního projektu European Theatre Night. Vzhledem k 30.výročí bude mít téma „Divadlo a svoboda“. Do akce se zapojí 100 divadel, souborů a institucí z více než 30 českých měst. Součástí programu budou např. noční prohlídky a bojovky, divadelní dílny a performance nebo diskuse a přednášky s pamětníky a aktéry.

„Souběh letošní Noci divadel s demonstrací „Venku je hezky“, pořádanou 16. listopadu 2019 spolkem Milion chvilek pro demokracii, otevřel pro divadla další možnost vyjádřit se k současné společenské situaci a také programové možnosti. Některé soubory – jako např. Jihočeské divadlo nebo divadlo Ponec – se rozhodly demonstraci do programu přímo zařadit. Mnohá pražská divadla zohlednila demonstraci úpravou svého programu, například posunem do večerních hodin,“ říká Martina Pecková Cerná za organizátory Noci divadel. .

Text: Soňa Šálková, foto: Petr Šálek

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..