Soutěž Praha fotografická 2021- Praha jako velké divadlo

Soutěž Praha fotografická 2021- Praha jako velké divadlo

Soutěž Praha fotografická 2021 – 25. jubilejní ročník se letos přes problémy podařilo vyhodnotit a po uzavření výstavních prostor Staroměstské radnice zajistit a připravit i náhradní prostor pro výstavu v Galerii Ambit, Jungmannovo nám 18, Praha 1 ( ambit kláštera U Panny Marie Sněžné). Co jsme museli vzhledem ke covidovým opatřením posunout, je termín předávání cen.  Vznikla tak trochu netypická situace, že výstava je otevřena (od 3.6. 2021, dříve, než proběhne předávání. Věříme však, že tím fotografie nijak neztratí na zajímavosti a diváky zaujmou.

 


Praha jako velké divadlo.

Praha je jedno velké divadlo, kde se každý, kdo do ní vstoupí, anebo se jí jen dotkne, stává zároveň spoluautorem,
hercem i divákem jednoho mnohovrstevnatého a nikdy nekončícího dramatu.
Pavel Vrba 

Karlův most, © Kateřina Šmídová

Fotografická soutěž pro fotografy Prahy oslavuje letos čtvrt století od svého vzniku. Když se v roce 1996 zakládala, dali jsme jí spolu s tehdejšími pracovníky odboru kultury na Magistrátu hlavního města Prahy do vínku několik zásad: být původní v záplavě vzorů a napodobenin devadesátých let, navázat na tradice a zároveň vytvořit nové, využít elánu tvůrců a možností oboru fotografie k vytvoření novodobého  archivu města, zároveň pak měla do diskusí, jak by město mělo vypadat a jaké reálně je, zapojit jeho obyvatele a návštěvníky. 

Na můstku, © Martin Schubert

Vytvoření kategorií zahrnujících život ve městě, jeho lidi a jejich problémy, každoroční historii proměnlivého celku mělo rozbít dominantu překrásných starobylých kulis a Praha na fotografiích vykročit z hranic své historie. Do velké míry se toto vše v soutěži a na výstavách naplnilo, třebaže stále není místo, kam by se natrvalo umístily alespoň v průběhu let vystavené autorské zvětšeniny, jejichž počet dosahuje několika  tisíc. Jde o nespočetný zdroj jak informací, tak podnětů, kterého je možno všestranně využívat.

Výroční citát charakterizující hlavní město jako jedno velké divadlo a jeho rezidenty, obdivovatele a tvůrce za herce neobvyklého dramatu, jsme si vypůjčili od známého českého  textaře, autora textů řady rockových skladeb.  Nejlépe totiž vystihuje obraz hlavního města uplynulého roku, který složil letošní ročník soutěže. Proměnu scén i dialogů, hrdinů i přihlížejících, snů, prázdnoty a naplnění a v neposlední řadě i nemoci, života a smrti. Každý se do hry zapojuje, každý, včetně fotografů, má svou roli. 

Těšíme se, že vám vystavené fotografie přinesou příjemný zážitek, potěšení či inspiraci v současné složité době.

VĚRA MATĚJŮ
předsedkyně SČF a organizátorka soutěže a výstavy

V jiném světě, © Josef Parma

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..