Pavel Dias – výstava fotografií v Synagoze na Palmovce

Pavel Dias - výstava - fotografie - Synagoga na Palmovce,  foto© PetrSalek.com

Pavel Dias – výstava – Fotografie – Synagoga na Palmovce,  foto© PetrSalek.com

Poctou a vzpomínkou na nedávno zesnulého fotografa Pavla Diase je výstava jeho fotografií v Synagoze na Palmovce. Kurátor David Kumermann při vernisáži zmínil, že více než před rokem společně s Pavlem Diasem ještě plánovali výstavu fotografií z jeho cesty do New Yorku za Karlem Hackenschmiedem. Chtěli tak navázat na výstavu Hackenschmied 110, která v roce 2017 proběhla na stejném místě, a Pavel Dias byl jejím kurátorem. Pandemie však zabránila záměr zrealizovat a 82-letý Pavel Dias mezitím zemřel.

Pavel Dias - výstava - fotografie - Synagoga naPalmovce   foto© PetrSalek.com

Pavel Dias – výstava – Fotografie – Synagoga na Palmovce,  foto© PetrSalek.com

Namísto neuskutečněné výstavy teď spolek Krajinou přílivu společně s nezávislou iniciativou 8jinak! připomínají osobnost význačného dokumentaristy a pedagoga deseti ikonickými obrazy v monumentální formátu a meditativním prostředí libeňské synagogy. V postranních lodích jsou pak umístěny dvě série menších fotografií: z prvních dnů okupace Československa v srpnu 1968 a z pohřbu Jana Palacha, a pak s tematikou holocaustu a židovského života.

Pavel Dias – výstava – Fotografie – Synagoga na Palmovce,  foto© PetrSalek.com

Pavel Dias (1938-2021) byl skvělý fotograf a silná osobnost. Jeho reportážní i reklamní fotografie se vyznačují bravurním zvládnutím fotografického řemesla. Do svých volných obrazových cyklů však kromě estetického ztvárnění navíc vkládal poselství motivovaná etickými principy a humanistickým chápáním světa. Zabýval se celospolečenskými tématy, dokumentoval místa spojená s holokaustem, inicioval projekt na pomoc dětem s leukémií. Také fotografoval rodnou Moravu a mistrně zachytil prostředí koňských dostihů a hřebčínů. Své profesní zkušenosti i humanistické postoje dále předával svým studentům. Byl respektovaným pedagogem a kurátorem, vydal několik fotografických knih, publikoval a vystavoval.

Jeho zatím poslední výstava Pavel Dias – Fotografie je v Synagoze na Palmovce k vidění do 23. června 2021.

Text: Soňa Šálková
Foto: Petr Šálek


Summary

Hommage and commemoration of the recently deceased photographer Pavel Dias is an exhibition of his photographs in the Synagogue at Palmovka in Prague 8. The show recalls the personality of a prominent documentarist and pedagogue with ten iconic photographs of monumental format in the meditative environment of the Palmovka synagogue. There are two series of smaller photographs in the side aisles: namely from the first days of the occupation of Czechoslovakia in August 1968 as well as from the funeral of Jan Palach, and then pictures theming the Holocaust and Jewish life.

The exhibition Pavel Dias – Photographs runs in the Palmovka Synagogue until June 23, 2021..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..