Rekonstrukce vyhořelého dřevěného kostela z Kinské zahrady se chystá během dvou let

Rekonstrukce vyhořelého dřevěného kostela z Kinské zahrady se chystá během dvou let

Celodřevěný roubený kostel sv. Michala, foto© PetrSalek.com, 12.6.2021

Celodřevěný roubený kostel sv. Michala, který byl v roce 1929 na oslavu 10. výročí připojení Zakarpatské Ukrajiny k Československé republice převezen z Medvedovců u Mukačeva do Prahy, v říjnu 2020 citelně poškodil požár. Kostel s oficiálním názvem Karpatský chrám svatého archanděla Michaela stojí v zahradě Kinských trochu stranou hlavní vycházkové trasy. Ale jeho věže s cibulovitými báněmi probleskující stromovou zelení působily v zahradě koncipované jako anglický park natolik neobvykle, že k sobě lákaly hodně zvědavců. Kostelík na půdorysu 14 x 8 m složený ze tří navazujících čtvercových segmentů, zakončených věžemi má za sebou dost pohnutý osud. Původně stál v malé podkarpatské vesnici Velké Loučky, která však kvůli finančním potížím kostel v roce 1793 prodala bohatší sousední vesnici Medvedovce. Ta jej v roce 1929 věnovala Praze, kde se stal součástí národopisných sbírek Národního muzea. Do Prahy se unikátní lidová stavba stěhovala po železnici v rozloženém stavu. Na opětné sestavení v Kinské zahradě pak osobně dohlížel farář z Medvedovců. V roce 2010 proběhla rozsáhlá a nákladná rekonstrukce celé zahrady, která rozšířením sítě cest přivedla ke kostelu ještě větší počet návštěvníků.

Celodřevěný roubený kostel sv. Michala, foto© PetrSalek.com, 12.6.2021

Oheň se v historicky chráněné památce ze 17. století velmi rychle rozšířil v den výročí státního svátku vzniku republiky 28. října 2020. Když do obtížně přístupného místa na svazích Kinské zahrady dorazili hasiči, plameny už zachvátily šindelovou střechu a všechny tři věže kostela včetně té nejvyšší 17-metrové nad ženskou částí pravoslavného kostela. Přes masivní zásah několika hasičských jednotek se střecha kostela propadla a z budovy zbyla jen trámová konstrukce a obvodové zdi. Plamenům podlehlo i původní vnitřní vybavení kostela, který od roku 2008 využívala k liturgickým obřadům Rumunská pravoslavná církev. Příčinu požáru se dosud nepodařilo přesně zjistit, ale je dost pravděpodobné, že oheň vznikl lidským zaviněním. Je možné, že ho mají na svědomí bezdomovci, kteří se v blízkosti kostelíka často zdržují ve dvou rozpadlých objektech původní zahradní restaurace a domku pro zahradníka.

Kostelík na smíchovském úpatí Petřína potkal podobný osud jako již několik dřevěných historických památek před ním. V roce 2002 vypukl požár v pozdně gotickém kostele sv. Kateřiny v Ostravě-Hrabové. V roce 2014 shořela na valašských Pustevnách další oceňovaná dřevěná památka –  chata Libušín od secesního architekta Dušana Jurkoviče a v srpnu 2017 podlehl plamenům historicky velmi cenný dřevěný kostel ze 16. století v Gutech na Frýdecko-Místecku. Zatímco u předchozích památek byly příčinou požáru technické závady, kostel v Gutech se stal obětí žhářů. Všechny zmíněné památky se dočkaly rekonstrukce. Poslední z nich je věrná replika kostela v Gutech, která byla slavnostně otevřena začátkem letošního června.

Celodřevěný roubený kostel sv. Michala, foto© PetrSalek.com, 11.11. 2018

Kostel sv. Michala se také dočká rekonstrukce. Hned po požáru byla vyhlášena veřejná sbírka na znovu vybudování kostela, která stále probíhá. Jen za první měsíc do ní dárci věnovali více než jeden milión korun. Investorem stavby je hlavní město Praha. Městská část Praha 5, na jejímž území památka stojí, zatím věnovala do sbírky 50 tisíc Kč, ale zamýšlí později uvolnit až jeden milion korun. Při ohledání místa požáru se zjistilo, že značnou část dřevěné stavby bude možné zachránit. Národní památkový ústav zdarma provedl 3-D scanning požářiště. Navíc je výhodou, že Národní muzeum v Praze vlastní podrobné plány kostela včetně všech technických údajů. V lednu 2021 zbytky kostela zahalila mohutná konstrukce, která má sloužit nejen jako ochrana zachovalých částí ale také jako zázemí pro restaurátorské práce.  Po provedení přípravných prací by v říjnu 2021 měla začít rekonstrukce, která je plánovaná do září 2022. Budou k ní přizváni i odborní tesaři, kteří pracovali na replice kostela v Gutech. Praha 5 zároveň podpoří vznik filmového dokumentu o průběhu rekonstrukce, který bude sloužit vzdělávacím účelům.

V roce 2025 oslaví zahrada Kinských 200 let od svého vzniku. Musíme doufat, že k tomuto výročí bude kostelík sv. Michala zase v plné kráse stát na svém původním místě.

Text: Soňa Šálková
Foto: Petr Šálek

Summary

Late-gothic wooden church of St. Michal which was transported to Prague in 1929 on occassion of the 10th anniversary of the annexation of Transcarpathian Ukraine to the Czechoslovak Republic, was significantly damaged by fire in October 2020. The fire spread very quickly in a historically protected monument from the 17th century. Despite the massive intervention of several fire brigades, the roof of the church collapsed, leaving only a beam structure and perimeter walls of the building. The original interior of the church, which has been used for liturgical ceremonies by the Romanian Orthodox Church since 2008, also succumbed to the flames. Immediately after the fire, a public collection was announced for the rebuilding of the church. Alone during the first month more than one million CZK  has been donated and the collection is still ongoing. The investor of the reconstruction is the City of Prague. In January 2021, the remains of the church have been covered by a massive structure which is to serve not only as a protection of the preserved parts but also as a background for restoration work. The reconstruction should start in October 2021 and will run until September 2022.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..