Berlínské Museum für Fotografie prodloužilo trvání výstavy ALICE SPRINGS. RETROSPEKTIVE. Museum, které spravuje Nadace Helmuta Newtona (Helmut Newton Stiftung), uspořádalo výstavu u příležitosti nedožitých stých narozenin fotografky June Newton. Jako manželka slavného fotografa Helmuta Newtona raději pracovala pod pseudonymem Alice Springs.Výstava ukazuje tvorbu méně známé poloviny ze dvou velkých fotografických osobností, které byly propojeny v životě i v práci. Díky prodloužení je možné výstavu v Berlíně navštívit až do 21. ledna 2024.
Přehlídka obsahuje více než 200 fotografií, přičemž některé jsou na veřejnosti poprvé. Autoři výstavy měli možnost vybírat nejen z archivu nadace ale také z pozůstalosti ze společného bytu Newtonových, který se nachází v Monaku. Tyto materiály byly teprve nedávno převezeny do Berlína a poskytly nový pohled na fotografickou tvorbu Alice Springs. Snímky na výstavě jsou nyní prezentovány v originálech nebo jako výstavní umělecké tisky.
June Newtonová pracovala pod pseudonymem Alice Springs od roku 1970 jako fotografka, zejména v oblasti portrétní fotografie. K této profesi ji přivedla náhoda. Helmut Newton měl chřipku a tak manželku přesvědčil, aby za něj převzala zakázku. Přitom ji musel vysvětlit, jak pracovat s fotoaparátem a expozimetrem. V roce 1970 tak June vytvořila v Paříži reklamní fotografii pro francouzskou značku cigaret „Gitanes“. Portrét kouřící modelky odstartoval novou kariéru australské divadelní herečky, která kvůli jazykové bariéře neměla mnoho šancí získat ve Francii angažmá. Retrospektiva však začíná její ranou tvorbou a prvním pohledem do soukromého života Helmuta a June Newtonových. Tyto snímky jsou součástí společného deníku a zároveň výstavního a knižního projektu „Us and Them“ a jsou doplněny některými dosud nezveřejněnými snímky a vzájemnými portréty z Melbourne 40. a 50. let a z Paříže a Ramatuelle 60. let.
V polovině 70. let se pak věnovala portrétní fotografii. Směs empatie a zvědavosti, se kterou zachycuje tváře svých současníků, je přitom pro Alice Springs charakteristická. Její portréty jsou neotřelé a pronikají pod povrch zobrazovaných tváří. Výstava ukazuje portréty kolegů fotografů, umělců a spisovatelů. Jsou mezi nimi např. Richard Avedon, Brassaï, Ralph Gibson, Sheily Metzner nebo Robert Mapplethorpe. Tyto portréty stály na začátku kariéry portrétní fotografky, po kterých pak následoval svět módy a filmu. Ačkoli většina portrétovaných patřila k privilegovanému „jetsetu“, Alice Springs nedělala žádné zásadní rozdíly mezi společenskými třídami. Fotografovala tanečníky z Monte Carla nebo příslušníky punkové generace z Los Angeles. Portrétované celebrity jako Nicole Kidman, Isabelle Adjani, Vivienne Westwood, Liam Neeson nebo Claude Chabrol se otevřeně a přímo dívají do objektivu jejího 35mm fotoaparátu. Většina portrétů vznikala při přirozeném světle – na veřejných prostranstvích a v domácnostech protagonistů. Součástí výstavy jsou i vydání časopisů, které publikovaly módní fotografie, akty nebo portréty Alice Springs, spolu s originálními kontakty, výstřižky a prospekty k výstavám.
Nově prezentovaná instalace Living Room (Obývací pokoj) obsahuje reprezentativní výběr osobních předmětů, uměleckých děl, nábytku a knih z bytu Newtonových v Monaku.
Výstavu Alice Springs. Retrospektive je možné v Berlíně navštívit až do 21. ledna 2024.
Zdroj: HELMUT NEWTON STIFTUNG
Museum für Fotografie
Jebensstrasse 2 / 10623 Berlin
www.helmut-newton-foundation.org
Summary
The Berlin Helmut Newton Foundation commemorates the centenary of the birth of the wife of the famous photographer June Newton alias Alice Springs. The exhibition ALICE SPRINGS.RETROSPEKTIVE held for this occasion in the Museum for Photography shows more than 200 photographs, some of them being published for the first time. Some exhibits have only recently been transported to Berlin and offer a new perspective on the photographic work of Alice Springs. The images in the exhibition are now presented as vintage or as exhibition prints.The exhibition can be visited until January 21, 2024.