Michael Rittstein: S nohama na stole v Museu Kampa

Michael Rittstein: S nohama na stole v Museu Kampa

Michael Rittstein: S nohama na stole v Museu Kampa, foto© PetrSalek.cz

Groteskní výjevy s lidmi a zvířaty, plné hravosti, barev a skrytých významů, na desítkách pláten velkých i skromnějších formátů vystavuje malíř Michael Rittstein na své aktuální výstavě v Museu Kampa. Čtyři roky po bilanční výstavě ke svým sedmdesátinám prezentuje vedle nové tvorby z posledních tří let i dosud nevystavované zápůjčky ze soukromých sbírek, mezi kterými  i několik, které se po letech v zahraničí vrátily do českých sbírek, mimo jiné i do pořádajícího Musea Kampa. 

Výstava nazvaná podle titulu jednoho z vystavených obrazů Nohy na stole představuje tvorbu umělce, který s humorem a nadsázkou glosuje a karikuje svět, který ho obklopuje. V posledních letech pracuje ve svém venkovském ateliéru na Domažlicku, takže se na jeho obrazech často vyskytují venkované nebo personifikovaná zvířata v absurdních situacích. Ale na výstavě jsou i plátna zachycující malířovy dojmy z cesty po Jižní Americe nebo obrazy s oblíbenou hudební nebo vesmírnou tématikou. Přehnané gendrové korektnosti se vysmívá nekorektním zobrazováním ženských figur (Nekorektní výjev – 2022), ale pro vyváženost nešetří ani muže (Tlustý malíř – 2023).

A při své nekonvenčnosti se nevyhýbá ani erotickým náznakům (Hlavní událost nedělního odpoledne – 2023). 

Plátna překypující expresivní barevností jsou náporem na divákovu pozornost a představivost. Je třeba nespěchat a vychutnat si všechny děje, které jsou v nich skryty. „Jsem teď naladěnej na lokální historky, což považuju za svou parketu. Není důležitý, aby výklad obrazu byl přesný. Musí tam být prostor pro divákovy asociace. I ten kdo nemá rád moje témata, by se měl podívat na to, jak je to udělaný“, říká Michael Rittstein. A ke své technice dodává: Já nemaluju, já jen roztírám barvu.“ Dynamika a jistota, s jakou „roztírá barvy“ na svá velkoformátová plátna, je opravdu unikátní. A podává přitom i sportovní výkon. Plátna totiž leží na zemi a autor denně udělá 150 až 200 dřepů. Proto pak s oblibou odpočívá s „nohama na stole“. Umělcova nekonvenčnost se projevuje i v použitých materiálech. Místo barvy na některých obrazech použil epoxidovou směs na podlahy. 

Michael Rittstein: S nohama na stole v Museu Kampa, foto© PetrSalek.cz

 

Výstava v Museu Kampa ukazuje neutuchající tvůrčí energii unikátního malíře i člověka, který kráčí celý život vlastní tvůrčí cestou vzpřímeně bez ohledu na vnější okolnosti. Dělal to za komunismu a nehodlá se měnit ani dnes. 

Výstavu Michael Rittstein: Nohy na stole je možné shlédnout v Museu Kampa až do 10. března 2023. 

Text: Soňa Šálková
Foto: Petr Šálek

Summary

Grotesque scenes with people and animals, full of playfulness, colors and hidden sometimes even ´uncorrect´ meanings, on dozens of canvases of large and smaller formats are presented at the current exhibition  of paintings by  Michael Rittstein.The show at Museum Kampa entitled after one of the narative paintings Feet on the Table presents latest work of the prolific artist as well as previously unexhibited loans from private collections, several paintings of which returned to Czech collections after years abroad.
The exhibition Michael Rittstein: Feet on the Table can be seen at the Museum Kampa in Prague until March 10, 2024.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..