Jan Palach 16. – 25. ledna 1969 Výstava fotografií v Kutné Hoře připomíná  55.výročí události

Jan Palach 16. – 25. ledna 1969 Výstava fotografií v Kutné Hoře připomíná  55.výročí události

Soubor 40 černobílých fotografií ve Spolkovém domě v Kutné Hoře připomíná pohnuté události z ledna 1969, které následovaly po sebeupálení studenta Jana Palacha. Snímky od 18 špičkových fotografů té doby, např. Dagmar Hochové, Miroslava Zajíce nebo Vladimíra Lammera, jsou výběrem z původního obsáhlého souboru, který shromáždila kurátorka výstavy a také dokumentární fotografka Dana Kyndrová.

 

Kurátorka výstavy Dana Kyndrová v přenosu ČT 1

Po dokončení svého nejznámějšího projektu o odchodu sovětských vojsk z Československa se Dana Kyndrová na začátku 90.let jako kurátorka zaměřila na další významnou událost naší historie. Podařilo se jí najít okolo 130 fotografií od více než 40 autorů. Snímky zachycují reakce české veřejnosti těsně po upálení Jana Palacha 16. ledna až do jeho pohřbu 25. ledna 1969, který se stal velkou manifestací odporu proti ruské okupaci. Fotografie, z nichž většina byla zveřejněna poprvé, byly v roce 2009 vystaveny v ambitu kláštera u kostela Panny Marie Sněžné v Praze a před deseti lety na Staroměstské radnici.  Doprovodnou obrazovou publikaci vydalo v roce 2009 nakladatelství KANT.

Starosta Kutné hory Lukáš Seifert, kurátorka Dana Kyndrová a Dagmar Ostřanská, vedoucí odboru cestovního ruchu a vnějších vztahů

 

Účastníci vernisáže minutou ticha uctili oběti atentátu z 21. prosince. Starosta Kutné Hory Lukáš Seifert ve svém proslovu řekl: „Oběti mladých lidí ještě více motivují k tomu, abychom na lidi jako Jan Palach a na jeho slova: Člověk musí bojovat proti tomu zlu, na které právě stačí, která jsou mottem výstavy, nezapomínali.“

„Je potřeba, aby výstavu viděli především mladí lidé. Občas se ozývají hlasy, že je to už jen historie. To ale není pravda. Věci, které se dějí dnes, jsou dědictvím toho, co se dělo tehdy, a proto si tyto události musíme připomínat,“ dodala kurátorka výstavy Dana Kyndrová.

Výstavu Jan Palach 16. – 25. ledna 1969, která jako jedna z mála kulturních událostí u nás připomíná 55.výročí úmrtí Jana Palacha, je možné navštívit ve Spolkovém domě v Kutné Hoře do 20. února 2024.

Text: Soňa Šálková,  Foto: Petr Šálek

Summary

About 40 black-and-white photographs in the Gallery Spolkový dům  in Kutná Hora commemorate the moving events of January 1969, which followed the self-immolation of the student Jan Palach. The images by 18 top photographers of that time, e.g. Dagmar Hochová, Miroslav Zajíc or Vladimír Lammer, are a selection from the original more comprehensive collection, collected by the exhibition’s curator and documentary photographer Dana Kyndrová.

The exhibition Jan Palach January 16-25, 1969 can be seen in Kutná Hora until February 20, 2024.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..