Příběh české fotografie zahájil činnost Českého centra v Tchaj-peji

Příběh české fotografie zahájil činnost Českého centra v Tchaj-peji

Emila Medková: Vodopád vlasů, 1950

 Vernisáží ikonických fotografií od významných českých fotografů se otevřelo České centrum na Tchaj-wanu. Prostory v bývalé tabákové továrně uprostřed kulturního a kreativního parku Songshan jsou již v 28. místem na světě, kterým se prezentuje česká kultura v zahraničí.

Přehlídku Stručný příběh české fotografie sestavil ze sbírek Uměleckoprůmyslového musea kurátor Tomáš Pospěch. Sbírka, která má více než 100 tisíc položek, obsahuje nejen práce slavných klasiků fotografie, jakými jsou František Drtikol, Josef Sudek nebo Josef Koudelka, ale stále se rozrůstá o práce současných tvůrců oboru.

Jaromír Funke, Čas trvá, 1932

Výběr fotografií na výstavě tak podává stručný pohled na historii české fotografie od období secese do dneška i na některé přelomové události, kterými naše země procházela. Nejstarším exponátem přehlídky je fotografie Alfonse Muchy z roku 1898. Pro slavného malíře sloužila fotografie především jako pomůcka malby. V díle  Jaromíra Funkeho nebo Jaroslava Rösslera představovala fotografie již samostatný výtvarný obor. Josef Koudelka, Markéta Luskačová, Dagmar Hochová a další připomínají na výstavě sílu fotografie jako dokumentu doby a kroniky významných politických událostí. Na výstavě samozřejmě nechybí ani konceptuální tvorba a fotografie využívající nové technologie, které dávají fotografické tvorbě další možnosti.

„Své působení zahajujeme výstavou, díky které nahlédneme do příběhů psaných českou fotografií od secese po současnost. Představíme tak české tvůrce, kteří zanechali trvalou stopu ve světě, a zároveň přiblížíme nedávnou českou historii,“ řekla při zahájení výstavy v červnu 2024 ředitelka Českého centra Tchaj-pejMarkéta Záhumenská.

Text: Redakce


Summary
Exhibition of iconic photographs by prominent Czech photographers started acitivities of the new Czech Center in Taipei . The premises in the former tobacco factory in the middle of the Songshan cultural and creative park are already the 28th place in the world where Czech culture is being presented abroad.

The exhibition A Short Story of Czech Photography has been selected by the curator Tomáš Pospěch from the collections of the Museum of Applied Arts. The collection comprising more than 100,000 items, not only contains the works of famous classics of photography, such as František Drtikol, Josef Sudek or Josef Koudelka, but is continuesly beeing supplemented with works by contemporary photographic artists.

Jaroslav Rössler, 1931

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..