Pražská Pallas a Moravská Hellas 1902: Auguste Rodin v Čechách a na Moravě

Pražská Pallas a Moravská Hellas 1902: Auguste Rodin v Čechách a na Moravě

Foto: Rudolf-Bruner Dvořák

Necelých osm dnů strávil Auguste Rodin (1840-1917) na přelomu května a června 1902 v Čechách a na Moravě. Hlavním důvodem návštěvy „nejslavnějšího sochaře moderní doby“ byla velká výstava jeho děl, uspořádaná spolkem výtvarných umělců Mánes. Ve výstavním pavilonu v Praze, speciálně postaveném pro tuto přehlídku podle návrhu architekta Jana Kotěry, bylo k vidění více než 150 soch a kreseb slavného Francouze. Událost se stala mezníkem v historii českého výtvarného umění a ovlivnila celou generaci mladých umělců.

Připomínkou jejího 120. výročí je aktuální výstava v pražském Domě fotografie. Na rozdíl od předchozích expozic se nezaměřuje tolik na výtvarné umění, ale spíše dokumentuje průběh Rodinovy návštěvy a prakticky poprvé se podrobně věnuje jeho pobytu na Moravě. Převážnou část exponátů představují dokumentární dobové fotografie zapůjčené ze sbírek Moravského zemského muzea.

 

 

 

Fotograf Rudolf-Bruner Dvořák (1864-1921) Rodina po celou cestu doprovázel. Vedle pečlivě zinscenovaných skupinových snímků zachytil i momentky ilustrující atmosféru významné události. Jedná se tak o jednu z prvních fotografických reportáží v českých zemích. Figuruje na nich celá řada představitelů tehdejší umělecké scény, jako například Alfons Mucha, Jožka Úprka, Zdenka Braunerová, Josef Mařatka a mnoho dalších.

Auguste Rodin, Bolest 1882, Foto: Petr Šálek

Výstava je rozdělena do dvou kapitol – českou a moravskou část umělcovy návštěvy. Češi připravili pro Rodina neuvěřitelně nabitý program, plný prohlídek a společenských akcí. Pro únavu slavného hosta musely být dokonce některé části programu zrušeny. Především pobyt na Moravě se proměnil ve velkou folklorní slavnost s přehlídkou tradiční kultury a zvyků, které Rodina dokonce inspirovaly k nadšenému zvolání: „Toť je Hellas!“

Výstavu doplňují dvě plastiky a několik skic od Augusta Rodina a také několik menších soch českých sochařů, které ovlivnila Rodinova tvorba. V moravské části nechybí lidové kroje ani obrazy Jožky Úprky,

Foto: Petr Šálek

který Rodina tehdy přijal ve svém domě v Hroznové Lhotě. Dokumentární část pak obsahuje mapy a podrobný časový rozvrh návštěvy, dobové ohlasy v tisku a korespondenci některých aktérů. Velká událost s velkým dopadem na směrování českého výtvarného umění ve 20. století měla však i své stinné stránky. Vysoká finanční náročnost akce zadlužila spolek Mánes na několik let a August Rodin se od té doby již nikdy nevydal na obdobně náročnou zahraniční cestu.

TÝM TVŮRCŮ VÝSTAVY

TÝM TVŮRCŮ VÝSTAVY: Michaela Vrchotová, Hana Dvořáková, Helena Musilová, Magdalena Juříková. Foto: Petr Šálek

 

Výstava bude v Domě fotografie GHMP k vidění do 29. ledna 2023.

Text: Soňa Šálková
Foto: Petr Šálek

Summary
Famous French sculptor Auguste Rodin (1840-1917) spent only eight days in Bohemia and Moravia in 1902. The current exhibition Prague Pallas and Moravian Hellas in the House of Photography is a reminder of the 120th anniversary of his visit. In contrast to previous exhibitions, it does not focus so much on visual arts but addresses the ´accompanying programme´of Rodin´s visit based on documentary photographs, press articles, correspondence and other authentic historical sources.

The exhibition will be on view at the Prague House of Photography until January 29, 2023.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..