Josef Sudek & spol.

Josef Sudek & spol.

Václav Sivko: Josef Sudek, 1960 barevná litografie.   Foto: archiv

Klíčové osobnosti z okruhu přátel, zaměstnanců, asistentů nebo žáků slavného fotografa Josef Sudka (1896-1976) připomíná výstava v komorní Galerii Josefa Sudka. Bývalý skromný příbytek Josefa Sudka v historickém domě U Luny na pražských Hradčanech se v roce 1995 stal galerijním prostorem Uměleckoprůmyslového musea. Výstava nazvaná Josef Sudek & spol. je již 81. expozicí, která v této galerii probíhá. Většina osobnosti, které výstava připomíná, se tak symbolicky vrací do míst, ve kterých bývaly častými hosty.

Vystavený soubor sestává z fotografií, grafik, rukopisů, knih a dalších artefaktů 14 autorů, kteří měli k Sudkovi blízký vztah. Jediná fotografie od samotného Josefa Sudka je zátiší z roku 1975 věnované kamarádovi z 1. světové války Adolfu Hofmannovi, který stál „na začátku příběhu Josefa Sudka jako profesionálního a uměleckého fotografa“. Na výstavě samozřejmě nechybí Sudkova sestra a významná spolupracovnice Božena Sudková, kterou reprezentuje raný fotografický autoportrét.

Josef Sudek byl ve svých přátelských vazbách velmi konzistentní a velkorysý. Přátelé mu pak jeho vstřícnost mnohokrát oplatili podporou v práci nebo při přípravě fotografických výstav a publikací. Mezi dalšími osobnostmi připomínanými na výstavě je i teoretik a fotograf Jaromír Funke, kterého Sudek doporučil na pozici pedagoga umělecké školy v Bratislavě. Medika Jaroslava Kyselu nebo grafiky Václava Sivka a Vladimíra Fuku přijal k sobě za války do učení a tím je zachránil před pracovním nasazením v říši. Sonja Bullaty, které se Sudek ujal, když se vrátila z koncentráku, se stala významnou fotografkou a v roce 1971 uspořádala první fotografickou výstavu Josefa Sudka v USA. Jan Rothmayer, syn architekta Pražského hradu Otto Rothmayera, do svých fotografií vnesl Sudkovo pojetí a zároveň mu pomáhal při vzniku jeho publikace Praha panoramatická. Z žijících osobností na výstavě je třeba zmínit bývalé asistenty Josefa Sudka Petra Helbicha a Jana Strimpla, kteří významně přispěli k úspěchu a propagaci Sudkova díla.

Jan Mlčoch a Petr Helbich. Foto© PetrSalek.com

Výstava trochu naznačuje pestrou společnost, která vytvářela tu jedinečnou atmosféru kolem Josefa Sudka a vypovídá i o tom, že za všech režimů a okolnosti ctil přátelství…. Byl to svobodný člověk v tom smyslu, že nikoho nezavrhoval. I když ti lidé byli perzekuovaní, zůstával s nimi stále v kontaktu. V 60. letech si běžně dopisoval s lidmi z emigrace a nikoho se neptal, jestli smí. A já doufám, že jeho svobodná mysl se převrátila do jeho tvorby,“ řekl na vernisáži kurátor výstavy Jan Mlčoch.

Jaromír Funke: Josef Sudek, 1938

 

Výstava bude v Galerii Josefa Sudka k vidění do 12. února 2023.

Text: Soňa Šálková
Foto: Petr Šálek

Summary
The current exhibition Josef Sudek and Co. pays tribute to important friends, employees, assistants or students of the famous photographer Josef Sudek (1896-1976).  The collection exhibited in the Josef Sudek Gallery consists of photographs, graphics, manuscripts, books and other artifacts by 14 authors who had a close relationship with Sudek and were also creative themselves.

The exhibition will be on view at the Josef Sudek Gallery until February 12, 2023.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..