Necelých osm dnů strávil Auguste Rodin (1840-1917) na přelomu května a června 1902 v Čechách a na Moravě. Hlavním důvodem návštěvy „nejslavnějšího sochaře moderní doby“ byla velká výstava jeho děl, uspořádaná spolkem výtvarných umělců Mánes. Ve výstavním pavilonu v Praze, speciálně postaveném pro tuto přehlídku podle návrhu architekta Jana Kotěry, bylo k vidění více než 150 soch a kreseb slavného Francouze. Událost se stala mezníkem v historii českého výtvarného umění a ovlivnila celou generaci mladých umělců.
Připomínkou jejího 120. výročí je aktuální výstava v pražském Domě fotografie. Na rozdíl od předchozích expozic se nezaměřuje tolik na výtvarné umění, ale spíše dokumentuje průběh Rodinovy návštěvy a prakticky poprvé se podrobně věnuje jeho pobytu na Moravě. Převážnou část exponátů představují dokumentární dobové fotografie zapůjčené ze sbírek Moravského zemského muzea.
Fotograf Rudolf-Bruner Dvořák (1864-1921) Rodina po celou cestu doprovázel. Vedle pečlivě zinscenovaných skupinových snímků zachytil i momentky ilustrující atmosféru významné události. Jedná se tak o jednu z prvních fotografických reportáží v českých zemích. Figuruje na nich celá řada představitelů tehdejší umělecké scény, jako například Alfons Mucha, Jožka Úprka, Zdenka Braunerová, Josef Mařatka a mnoho dalších.
Výstava je rozdělena do dvou kapitol – českou a moravskou část umělcovy návštěvy. Češi připravili pro Rodina neuvěřitelně nabitý program, plný prohlídek a společenských akcí. Pro únavu slavného hosta musely být dokonce některé části programu zrušeny. Především pobyt na Moravě se proměnil ve velkou folklorní slavnost s přehlídkou tradiční kultury a zvyků, které Rodina dokonce inspirovaly k nadšenému zvolání: „Toť je Hellas!“
Výstavu doplňují dvě plastiky a několik skic od Augusta Rodina a také několik menších soch českých sochařů, které ovlivnila Rodinova tvorba. V moravské části nechybí lidové kroje ani obrazy Jožky Úprky,
který Rodina tehdy přijal ve svém domě v Hroznové Lhotě. Dokumentární část pak obsahuje mapy a podrobný časový rozvrh návštěvy, dobové ohlasy v tisku a korespondenci některých aktérů. Velká událost s velkým dopadem na směrování českého výtvarného umění ve 20. století měla však i své stinné stránky. Vysoká finanční náročnost akce zadlužila spolek Mánes na několik let a August Rodin se od té doby již nikdy nevydal na obdobně náročnou zahraniční cestu.
Výstava bude v Domě fotografie GHMP k vidění do 29. ledna 2023.
Text: Soňa Šálková
Foto: Petr Šálek
Summary
Famous French sculptor Auguste Rodin (1840-1917) spent only eight days in Bohemia and Moravia in 1902. The current exhibition Prague Pallas and Moravian Hellas in the House of Photography is a reminder of the 120th anniversary of his visit. In contrast to previous exhibitions, it does not focus so much on visual arts but addresses the ´accompanying programme´of Rodin´s visit based on documentary photographs, press articles, correspondence and other authentic historical sources.
The exhibition will be on view at the Prague House of Photography until January 29, 2023.