POCTA MISTRŮM FOTOGRAFIE -ARA GÜLER-LEICA GALLERY PRAGUE-23.11-28.1.2018

POCTA MISTRŮM FOTOGRAFIE -ARA GÜLER-LEICA GALLERY PRAGUE-23.11-28.1.2018

Název výstavy | autor: POCTA MISTRŮM FOTOGRAFIE | ARA GÜLER
Kurátor: KARIN REHN-KAUFMANN
Vernisáž: 23. 11. 2017, 19h
Termín konání: 24. 11. 2017 – 28. 1. 2018
Pořadatel: LEICA GALLERY PRAGUE o.p.s.

LEICA GALLERY PRAGUE | Školská 28 | Praha 1 | www.lgp.cz

„Istanbul je moje město. Zde jsem se narodil a vyrostl. A zde také stále žiji.“ Ara Güler

Malíři, herci, fotografové, hudebníci. Během své dlouhé kariéry vytvořil Ara Güler působivou galerii portrétů významných umělců a svých současníků, ovšem hvězdou celé podívané pro něho vždy byl a bude Istanbul. Bez jeho fotografií bychom si fotografický dojem z hlavního města Turecka dnes prakticky sotva dokázali představit. Dokáže jedinečným způsobem zdokumentovat nejen ruch velkoměsta, ale i skrytý každodenní život obyvatel metropole na řece Bospor. Svou Leicou zachycuje atmosférou nabité kompozice města již od padesátých let minulého století. Jeho záběry jsou jako symfonie složené z domů, obchodů, ulic a mostů, lodí i mraků, které v dálce znovu a znovu přitahují oko pozorovatele. Ara Güler se tak stal i kronikářem změny, jelikož Istanbul – jako jen málo jiných měst – rovněž prochází zásadní proměnou, posouvá se kupředu rychlým tempem, i když procesy změny nejsou vždy k místním lidem zcela šetrné. Tím spíše vyvolávají jeho fotografie odrážející ztrátu staré architektury a tradičního způsobu života ještě bolestivější pocity. Nepřekvapí proto, že nejvýznamnější turecký fotograf bývá také nazýván „vizuálním historikem“ či ještě příhodněji čestným titulem „Oko Istanbulu“.

(CV)
Ara Güler se narodil 16. srpna 1928 v istanbulské čtvrti Taksim jako syn váženého lékárníka arménského původu. Po studiích ekonomie se rozhodl věnovat kariéře fotožurnalisty. Nejprve pracoval pro jedny istanbulské noviny, ovšem brzy se o něho začal zajímat i mezinárodní tisk. Güler se svou Leicou fotografoval po celém světě, vyráběl reportáže a pracoval pro řadu renomovaných světových časopisů – přesto ale Istanbul vždy zůstal pevným bodem v jeho nekonečné studnici nových vizuálních objevů.
Poskytnuté fotografie jsou určeny k bezplatnému užití pro publikování v médiích pouze v souvislosti s výstavou POCTA MISTRŮM FOTOGRAFIE | ARA GÜLER. U každé fotografie musí být dodržen kredit: název fotografie, datace © Ara Güler. Užití fotografií je podmíněno použitím plného formátu fotografie, nesmí být použit výřez, ani žádná jiná úprava.
LEICA GALLERY PRAGUE | Školská 28 | Praha 1 | www.lgp.cz

Doprovodný program:
Výtvarné dílny pro děti a mládež
Vstupné:
70,-Kč dospělí
40,-Kč studenti, děti nad 12 let, senioři od 60 let
140,-Kč rodinné vstupné
30,-Kč studenti uměleckých škol po předložení studijního průkazu
30,-Kč školní skupiny nad 10 osob s doprovodem
Otvírací doba:
po–pá 10–21h, so+ne 14–20h

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..