La Moneta a její flamencový program „Muy Especial“ se dočkaly standing ovation

La Moneta a její flamencový program „Muy Especial“ se dočkaly standing ovation

FESTIVAL DEN FLAMENKA,
La Moneta, Muy especial!

Zahajovací večer festivalu „Den flamenka“, pořádaného  u příležitosti Mezinárodního dne flamenka, patřil velké osobnosti tohoto velmi specifického uměleckého směru. Španělská choreografka a tanečnice La Moneta a její hudebníci podali ve svém vystoupení v divadle U Hasičů fenomenální výkon, který vyprodaný sál doslova zvedl ze židlí. Flamenco jako tradiční forma hudebního a tanečního výrazu pochází z Andalusie, a spojuje v sobě různé kulturní vlivy Východu i Západu, především španělské a maurské. Přes velmi vyhraněnou a historicky ukotvenou formu se flamencovou kulturu podařilo uchovat až do současnosti a dokonce ji dále rozvíjet a rozšířit její popularitu po celém světě.

La Moneta, která pochází z Granady a tančí flamenco již od 4 let,  je považována za jednu z nejvýraznějších představitelek současné flamencové scény. Ve svém programu „Muy Especial“ tj. „Velmi zvláštní“ podala pozoruhodný výkon. Po elegantním a žensky laděném tanci s šátkem na úvod následovaly další skladby, ve kterých La Moneta brilantně zatančené rytmické pasáže proložila efektně inscenovanými dramatickými pauzami. Její dupané variace, louskání prsty a tleskání do rytmu jsou přitom nedílnou součástí hudebního doprovodu. Vedoucí hudební linka patřila kytaře v mistrovském podání Luise Mariana, zcela v duchu slavného Paco de Lucía. Autenticitu vystoupení umocňovali oba zpěváci Juan Ángel Tirado a Raúl Gomez a Miguel Rodriguez na cajon. Přestože významu přednesených textů rozuměla jen část publika, zanechaly expresivně přednesené zpívané pasáže velký dojem.

První večer festivalu Den flamenka nasadil  23.11. 2017  vysokou laťku. Program festivalu dále pokračuje až do 26.11.2017 a nabízí ještě mnoho dalších hudebních a tanečních zážitků. Obsahuje i celou řadu workhopů a seminářů pro ty, kdo se chtějí o flamencu více dozvědět nebo se o něj dokonce sami pokusit. Více na www.denflamenka.cz a také zde.

Text: Soňa Šálková, foto: PetrSalek.com

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..