Pištěk & Pištěk: Dva světy

Pištěk & Pištěk: Dva světy

Výtvarné světy dvou vzájemně blízkých ale generačně rozdílných tvůrců se harmonicky prolínají na aktuální výstavě v bubenečské Vile Pellé. Theodor Pištěk a jeho syn Jan jsou oba renomovaní výtvarníci a bohatou výstavní historií. Přehlídka s názvem Dva světy: Pištěk & Pištěk je však unikátní tím, že se oba umělci poprvé setkávají na společné výstavě.

Letošní jubilant Theodor Pištěk (*1932) je známý především svými hyperrealistickými obrazy a návrhy filmových kostýmů, za které získal nejvyšší světová ocenění: amerického Oscara a francouzského Césara. Po nedávno proběhlé výstavě Senzační realismus v jihočeské Alšově galerii, která se soustředila především na Pištěkova slavná hyperrealistická plátna, ukazuje přehlídka ve vile Pellé další, pravděpodobně méně známé, facety jeho tvorby. Nedávno zrestaurované obrazy Portrét režiséra Františka Vláčila z roku 1958 nebo Hudebníci z roku 1968, které do nedávna visely v Pištěkově mukařovském domě, reprezentují na výstavě umělcovu ranou figurální tvorbu. Abstraktní velkoformátová plátna Dolů 1 a 2 jsou skokem do 90. let a metafyzicky laděná série Rozmluva s Hawkingem do přítomnosti s náznakem budoucnosti. V prostorách pod střechou jsou vystaveny trojrozměrné objekty vytvořené převážně z kovového odpadu. Pištěkův vztah k technice v kombinaci s výtvarným citem tak dávají vznik plastikám realistických (Hlava medúzy, 1980) nebo abstraktních tvarů (Zápisky zmizelého, 1963). 

Pro Karolínku, autor: Theodor Pištěk, foto© PetrSalek.com

Jan Pištěk (*1961) je jedním z významných představitelů české postmoderny přelomu 80. a 90. let.  Po pádu komunismu hodně spolupracoval s avantgardní galerií Behemot a jejím majitelem Karlem Babíčkem, kterého nedávno připomenula samostatná výstavu v pražské Kunsthalle. Jan Pištěk se ve svých cyklech rád pohybuje mezi reálným světem a abstrakcí. Na výstavě se prezentuje tvorbou z posledních let. Kromě figurálních pláten (např. lyrický Přízrak z r. 2018 nebo Helmutovy holky 1-3, z r. 2020) je zde cyklus jeho nejnovějších abstraktních obrazů Znamení z roku 2022, který doplňují trojrozměrné geometrické objekty.

Helmutovy holky, autor: Jan Pištěk,  foto© PetrSalek.com

Výstava věnovaná mezigeneračnímu dialogu mezi otcem Theodorem a synem Janem Pištěkovými i přes rozdílné styly obou umělců vytváří harmonický celek. Spojují je nejen společné geny, ale i bytostná snaha o soulad mezi obsahem a formou. Kombinace nadčasových témat a precizního výtvarného provedení spolu s možností srovnání dvou různých, avšak vzájemně si tak blízkých tvůrců je zárukou mimořádného vizuálního zážitku.

Theodor Pištěk

Autor: Jan Pištěk, série Znamení.  foto© PetrSalek.com 

Text: Soňa Šálková

Summary.

Renown visual artist, oscar-winning costume designer and this year’s jubilant Theodor Pištěk (1932) meets his son Jan Pištěk – also a renowned artist – for the first time at a joint exhibition. The show entitled Two Worlds: Pištěk & Pištěk in Vila Pelle in Prague-Bubeneč contains works mostly created in recent years.The paintings, sculptures and objects of both authors -despite their different styles and generation gap-  create a harmonious whole and an unusual visual experience.

The exhibition Two Worlds: Pištěk & Pištěk can be visited in Vila Pellé until January 20, 2023.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..