Mariánské Lázně, Karlovy Vary a Františkovy Lázně na seznamu světového kulturního dědictví

Jedenáct evropských lázeňských měst, mezi nimi Mariánské Lázně, Františkovy Lázně a Karlovy Vary, se včera dostaly na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. V sobotu 24. července 2021 o tom rozhodl mezivládní Výbor světového dědictví na svém 44. zasedání ve městě Fu-čou v Číně. O zápis na seznam světového dědictví UNESCO se v rámci sériové nominace ucházelo 11 evropských lázeňských míst ze 7 zemí pod názvem Slavné lázně Evropy (Great Spas of Europe). Vedoucí zemí iniciativy přitom byla Česká republika, jejíž lázeňský trojúhelník patří k tomu nejlepšímu z evropské lázeňské tradice.  K dosud zapsaným 14 českým a moravským památkám se tak podařilo přidat 15. zápis na seznam památek UNESCO.

Celkový výčet 11 lázeňských míst, která včera získala nominaci, jsou:

Baden bei Wien (Rakousko)

Spa (Belgie)

Karlovy Vary, Františkovy Lázně a Mariánské Lázně (Česká republika)

Vichy (Francie)

Bad Ems, Baden-Baden a Bad Kissingen (Německo)

Montecatini Terme (Itálie)

City of Bath (UK)

 

Lázně byly obrovským evropským fenoménem od 18. století do počátku 20. století. Bader Lexicon z roku 1854 uvádí 652 hlavních evropských lázní, ale jen hrstka největších lázní nyní přežívá v autentické podobě. Lázně přitom využívaly přírodní minerální vody k léčbě bolesti a nemocí v době před průmyslovou léčbou a představují proto významné svědectvím o vývoji medicíny. Města mají jedinečné městské formy a významné architektonické soubory, včetně speciálních lázeňských budov a návštěvnických zařízení, jako jsou lázeňské domy, kolonády, kostely, divadla, kasina, výstavné hotely a penziony. Kombinace struktury měst s jejich parky a zelenými plochami a okolní „terapeutickou krajinou“ je velmi důležitá. Lázně v době svého vzniku a největšího rozkvětu přilákaly vysoce prestižní klientelu a byly středisky pro bohaté a slavné a předchůdci moderní masové turistiky.

Ilustrační foto © PetrSalek.com

 

Příprava projektu Great Spas of Europe si vyžádala celkem 9 let plánování a diskusí v celé Evropě. Podklady na nominaci obsahují celkem 1434 stran. Hotová žádost byla předána UNESCO již v lednu 2019. Výbor, který většinou zasedá jednou ročně, se v důsledku pandemie vloni nemohl sejít. Teprve letos se to podařilo a nominace byla úspěšně proměněna.

Text: Soňa Šálková     Foto: Petr Šálek

 

Summary

Eleven European spa towns, including Mariánské Lázně Františkovy Lázně and Karlovy Vary, have been included to the UNESCO World Heritage List yesterday. This was decided by the Intergovernmental World Heritage Committee at its 44th session in Fuzhou, China, on Saturday, July 24, 2021. As part of the serial nomination, 11 European spas from 7 countries entiteled the Great Spas of Europe applied for inclusion on the UNESCO World Heritage List. The leading country of the initiative was the Czech Republic, whose spa triangle is one of the best in the European spa tradition. To the 14 Czech and Moravian monuments registered so far, the 15th entry on the UNESCO list of monuments has been added.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..