Peter Oriešek a Kryštof Hošek – setkání dvou sochařů v Museu Kampa

Peter Oriešek a Kryštof Hošek – setkání dvou sochařů v Museu Kampa

Díla dvou generačně odlišných umělců, kteří však mají mnoho společného, prezentuje výstava v pražském Museu Kampa. Titul výstavy Soma sema odkazuje na platónovskou slovní hříčku, že tělo je hrob (vězení) duše. Sochař a malíř Peter Oriešek (1941-2015) a sochař Kryštof Hošek (*1984) jsou oba vyslovení figuralisti. Brilantně ztvárňují lidské a zvířecí figury a vkládají do nich svá skrytá sdělení. Spřízněnost obou tvůrců vyplývá nejen ze skutečnosti, že Kryštof Hošek byl jedním ze studentů Petera Orieška na pražské AVU, ale navíc je spojuje i příbuzenská vazba. Avšak v areálu Sovových mlýnů jsou jejich práce prezentovány odděleně. Zatímco Orieškovy plastiky a obrazy jsou umístěny v bývalé Konírně, sochy Kryštofa Hoška jsou pod širým nebem – na vnitřním nádvoří a přilehlé náplavce.

První veřejná přehlídka prací Petra Orieška v pražském Mánesu v roce 1969 vzbudila dosti velký rozruch. Neidealizovaná tělesnost a syrovost námětů jeho plastik neodpovídala oficiálním představám a byla nezvyklá i pro tehdejší veřejnost. Sochy Bez názvu (Ležící) a Polštářek na aktuální výstavě jsou ukázkami prací, prezentovaných tehdy v Mánesu. Velkou část expozice tvoří desítky drobných někdy i vícefigurálních plastik, které představují jakýsi pomyslný skicář námětů, které se však zřídka podařilo zrealizovat. Velké sochy na výstavě, jako Mužské torzo, ženská figura antické bohyně Kybelé nebo mytologická zvířata už mají dynamiku a úplnou výrazovou expresivitu, které někdy stojí na pomezí grotesky. Velmi působivé jsou i Orieškovy sépiově laděné velkoformátové kresby na papír technikou americké retuše, které zobrazují emotivní a dramatické scény s figurami a zvířaty.

Peter Oriešek, foto© PetrSalek.com

Venkovní část výstavy ukazuje některé – zejména Pražanům již známé – sochy Kryštofa Hoška. Během  posledních dvou ročníků letního festivalu soch ve městě Sculpture Line byly plastiky Adam a Eva, nebo obrovská kostra lidské ruky nazvaná Lajk vystaveny na Jungmannově náměstí. Hošek je zcela otevřený ve svých reakcích na současné společenské a politické dění. Nebojí se provokace. Ironií nebo nadsázkou vkládá do svých plastik sdělení a jasně vyjadřuje své postoje. Hyperrealistickou tři metry vysokou kostru ruky se dvěma zdviženými prsty nazvanou Víctory například vloni umístil bez povolení na Jungmannovo náměstí u příležitosti 30. výročí 17. listopadu. Co znázorňují obrovské krysy na nádvoří muzea Kampa, si diváci musí domyslet.

Kryštof Hošek, foto© PetrSalek.com

Kryštof Hošek, foto© PetrSalek.com

 

V důsledku vládních protikoronavirových opatření je výstava, která byla v Museu Kampa zahájena 19. října 2020, bohužel až do odvolání uzavřena. Při procházce je pouze možné nahlédnout zvenku do nádvoří muzea. Šance uvidět celou výstavu však zůstává až do 7. února 2021.

Text: Soňa Šálková,  foto© PetrSalek.com


Summary

The works of two generationally different artists, who have a lot in common, are presented in an exhibition at the Kampa Museum in Prague. The title of the exhibition Soma sema refers to the Platonic pun that the body is the grave (prison) of the soul. Sculptor and painter Peter Oriešek (1941-2015) and sculptor Kryštof Hošek (* 1984) are both pronounced figuralists. They brilliantly depict human and animal figures and insert their hidden messages into them. The affinity of both artists stems not only from the fact that Kryštof Hošek was one of Peter Oriešek’s students at the Prague Academy of Fine Arts.. However, in the area of Sovových mlýnů, their works are presented separately. While Oriešek’s sculptures and paintings are located in the former stables (Konírna), the statues of Kryštof Hošek are situated in in the inner courtyard and the adjacent embankment.

The exhibition in the Museum Kampa was opened on October 19, but now it has been closed due to governmental pandemic measures. However, the hope to see the exhibition remains until February 7, until when the exhibition is planned.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..