Ohlédnutí za Olgou Bleyovou

Olga Bleyová

Olga Bleyová

V úterý 26.2.2019 ukončila ve věku 89 let  svůj celoživotní dialog s fotografií Olga Bleyová.  Její dílo  má svou nezastupitelnou úlohu v dějinách československé a slovenské výtvarné stylizované fotografie. Je jakousi esencí nejlepších výbojů doby 60. a 70. let, ale vyvíjelo  se ve vzestupných periodách téměř až do současnosti.

Foto Olga Bleyová

Co činí její tvorbu výjimečnou? Je to nesporně ohromná síla invence, která prolínala jejím životem a spojovala jednotlivé úseky její tvorby. Je to nesporně nekonečná imaginace, která ji nutila znovu a znovu začínat, hledat a variovat, která jí napovídala cestu do nezapomenutelného světa náznaků a stylizace. Je to i jedinečnost a pevnost osobnosti dávající celému dílu potřebnou soudržnost originality. A v neposlední řadě hravost, vytvářející lehkost významových spojení a odvahu k experimentu. Všechny tyto fenomény doprovázené vysokou profesionalitou a důkladností nezapomínající na konečné vyznění každého díla vytvořily ve svém souhrnu neopakovatelnou a jedinečnou záležitost. Zamýšlíme-li se nad výjimečností díla Olgy Bleyové, musíme vzít v úvahu její nepochybnou ženskost, schopnost jednoduchými prostředky sdělovat ty nejsložitější filozofické i tvůrčí problémy a v neposlední řadě úsilí vyvést fotografii jako takovou z omezení fotografickým papírem či knižním formátem.

Z řady výstav a publikací, které dokazují mnohostrannost fotografického záběru Olgy Bleyové, vyčnívá především v době svého vzniku provokující a dnes klasicky okouzlující pojetí aktu. V přístupu ke ztvárnění ženského těla překročila její tvorba hranice doby i země.

Podařilo se jí  ubránit se opakování osvědčených schémat. Její fantazie nepotřebovala berličky. Nespoutaně rozvíjela nové a nové motivy. Zdálo se, že  říše fantazie je nekonečná a tvůrčí proces neukončitelný. Teď, když byl ukončen, stane se její energie legendou a její fotografický odkaz podstatnou součástí dějin fotografie, pokladem, v němž s námi stále zůstává.

Text: Věra Matějů, foto: Olga Bleyová

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..