Museum Kampa slaví Století Medy Mládkové, začaly zkoušky divadelního představení Meda  

Museum Kampa slaví Století Medy Mládkové, začaly zkoušky divadelního představení Meda  

Čtená zkouška 18.3. 2019 v museu Kampa. Foto: Petr Šálek, artmagazin.eu Spherical Image – RICOH THETA

 Na sférické fotografii čtená zkouška 18.3. 2019 v museu Kampa. Foto: Petr Šálek


Letošní sté narozeniny své zakladatelky, významné sběratelky a mecenášky umění, paní Medy Mládkové připomene Museum Kampa celou řadou akcí. Největší očekávání veřejnosti vzbuzuje uvedení původní divadelní hry „Meda“, kterou na bázi knihy rozhovorů novináře a publicisty Ondřeje Kundry s Medou Mládkovou napsala Daniela Šteruská. Představení se bude uvádět pod širým nebem přímo na nádvoří Musea Kampa, kde vznikne letní scéna. Po premiéře, která je plánována na 24. června 2019 bude následovat 26 repríz, poslední z nich pak přesně v den 100. narozenin paní Medy, tj. 8. září 2019.  Režisérka chystané inscenace Adéla Laštovková Stodolová se ujala nelehké úlohy uvést na jeviště nesmírně barvitý a komplikovaný příběh, který započal v Praze, pokračoval přes Ženevu, Paříž a USA, aby se opět vrátil do Prahy. Zároveň se jedná o příběh, který jako málokterý charakterizuje složité historické zvraty 20.století a počátku nového tisíciletí.  Celkem 9 herců musí v představení ztvárnit 60 rolí skutečných postav, které sehrály významnou úlohu v jednotlivých etapách života jubilantky v období od jejích 15. do 95. narozenin.  Tatiana Vilhelmová  jako představitelka titulní postavy paní Medy bude muset  zvládnout nejen časové rozpětí děje, ale především věrohodně ztvárnit talent a charakter nezdolné bojovnice a velké osobnosti, která je veřejnosti velmi dobře známá.

Představitelé dalších rolí Dana Batulková, Veronika Arichteva, Kateřina Steinerová, Stanislava Jachnická, Daniel Šváb, Jaromír Dulava, Lukáš Příkazský a Václav Krátký spolu s tvůrkyní scénáře a producentkou Danielou Šteruskou, scénografkou Lucií Škandíkovou, režisérkou Adélou Laštovkovou, kostýmní výtvarnicí Terezou Kopeckou a skladatelem Petrem Zemanem zahájili přípravy na první symbolické zkoušce za přítomnosti médií a přečetli prvních 12 stránek textu hry, který m.j. líčí situaci, kdy Meda Mládková bojuje o Sovovy mlýny jako místo pro svou významnou sbírku Kupkových obrazů se stejnou vehemencí jako když bojovala se svým otcem, aby mohla studovat, co chce.

Herečky Dana Batulková a Veronika Arichteva při čtené zkoušce hry MEDA. Foto: Petr Šálek

Po zkoušce jeden po druhém prohlásili, že osobnost a činy paní Medy Mládkové jsou pro ně silnou motivací, proč se práce na inscenaci zúčastní. Např. Jaromír Dulava řekl: „Paní Medu obdivuji za to, že je nebojácná a vytrvalá. Je pro mne ztělesněním dobrých vlastností v téhle zemi, které tady přetrvávají, a to mi dává naději na to, že se věci v téhle zemi mohou udržet na jisté úrovni.“  Dana Batulková se zase přiznala, že když si uvědomila, že paní Meda byla stejně stará jako ona, když se pouštěla do projektu Museum Kampa, dodalo jí to náladu a energii a uvědomila si, že stáří není důležité a nikdy není pozdě.

Po zbytek letošního roku bude mít veřejnost možnost zúčastnit se přednášek a diskusí o umění a architektuře, nebo komponovaných večerů s atmosférou washingtonského bytu Jana a Medy Mládkových. Sérii doprovodných programů zahájí v dubnu procházka s odborníky po sochařské výzdobě Malé Strany, kterou uzavře jednodenní realizace plánu paní Medy vybudovat z Kampy sochařský park. Léto bude patřit hudbě a tanci, protože Meda Mládková velmi dobře a ráda tančila. V září museum otevře speciální ateliér na vzdělávací programy pro školy atd.atd.

Století Medy Mládkové bude plné pozitivní energie a aktivního ruchu přesně v duchu jubilantky.

 Text: Soňa Šálková, fotografie: Petr Šálek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..