Občan Havel – mimořádný časosběrný dokument jde do kin

Od 31. ledna 2008 přichází do kin pod názvem Občan Havel mimořádný časosběrný dokumentární film, který zachycuje třináct let života Václava Havla, z toho deset let v roli prezidenta. Režisér Pavel Koutecký začal film natáčet v roce 1992, premiéry svého nejzajímavějšího a největšího filmu se bohužel nedočkal.
Po jeho tragické smrti na jaře 2006 se dokončení filmu ujal režisér Miroslav Janek spolu se svou ženou, střihačkou Toničkou Jankovou, kteří na filmu pracovali zhruba rok. Diváci uvidí mimo jiné nervozitu Václava Havla při první volbě českého prezidenta či trápení při nácviku prezidentské děkovací řeči, poznají, že umí recitovat Šrámkův Stříbrný vítr nebo nalít Miloši Zemanovi becherovku. Kamera jej ale sleduje i v situacích, kdy se dokáže pěkně rozčílit a zanadávat na špatně ušité košile. Ve filmu se objeví kromě Václava Havla, obě jeho ženy Olga a Dagmar, Ivan Medek, Ladislav Špaček, Antonín Maněna, Václav Klaus, Miloš Zeman, Bill Clinton, Jacques Chirac, Madeleine Albright, členové skupiny Rolling Stones a mnoho dalších. Nebudou chybět ani všichni psi, kteří žili v blízkosti Václava Havla jako prezidenta.
Pavel Koutecký natáčel události tak jak se odehrávaly před kamerou, nijak do děje nezasahoval. Odborně se této metodě říká observační. Režisér je tichým pozorovatelem děje, který se odehrává před kamerou a dává jen pokyn kdy se má spustit kamera a kdy vypnout. Vyžaduje to velké soustředění a koncentraci v průběhu natáčení. Scénář filmu psal sám život a natáčení probíhalo ve vzájemně přátelské atmosféře.
Celý štáb se stal průvodcem některých jednání a dokázal svou práci dělat tak přirozeně a ohleduplně, že jeho aktéři po chvíli zcela zapomínali na přítomnost filmařů. Sám Václav Havel 
to dnes vidí jako jeden z klíčů k úspěchu filmu.

Když byl Miroslav Janek osloven s nabídkou dokončení filmu, byl zprvu přesvědčen, že je to nemožné. Žil delší dobu v zahraničí a neměl důkladný přehled o české politice. Producentka filmu Jarmila Poláková však byla názoru, že politická nezatíženost by mohla být ku prospěchu věci. Režisér nakonec tento argument přijal. Pavel Koutecký natočil celkem asi 70 hodin filmu, výsledný film je dvouhodinový.
Více naleznete na oficiálních stránkách filmu:

        Více na obcanhavel.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..