Nejistá sezóna – výstava plastik v Trojském zámečku

Nejistá sezóna – výstava plastik v Trojském zámečku

Nejistá sezóna – výstava –
Trojský zámeček

Díla celkem 15 současných autorů obsahuje výstava, kterou Galerie hlavního města Prahy vybrala z vlastních sbírek. Její název Nejistá sezóna sice odkazuje na filmovou satiru dvojice Smoljak Svěrák z doby normalizace, ale podle slov ředitelky GHMP a autorky konceptu výstavy Magdalény Juříkové „kontext výstavy není politický ale kovidový“. Nejistota v tomto případě vychází z obavy, zda se výstava v pohnuté pandemické době otevře pro návštěvníky. Výstava proto není autorská, jak bývá v letní sezóně v Troji zvykem, ale prvkem, který všechny exponáty od různých autorů spojuje, je téma nejistoty, nestability až bezvýchodnosti, ke kterému se výtvarní umělci za různých okolností v různých časových obdobích našich nedávných dějin vyjadřovali. Podle spolu kurátorky výstavy Olgy Malé by z celkového počtu asi 1600 artefaktů ve sbírkách GHMP bylo možné najít mnohem více exponátů s vazbou na dobová traumata nebo obecné úvahy o smyslu naší existence. Výběr Magdalény Juříkové, Olgy Malé a dalších spolu kurátorů výstavy Jitky Hlaváčkové, a Jakuba Krále je proto velmi subjektivní a má poskytnout představu o různých přístupech a trendech v současném výtvarném umění a přitom neatakovat mimořádnou architekturu pozdně barokní architektonické památky. Tradiční trojrozměrná forma exponátů je pro Trojský zámeček typická, protože bohaté vnitřní výmalby barokní památky neumožnují zavěšení exponátů na zeď. Jedinou výjimkou na výstavě jsou barevné pastely od Karla Malicha z 80.let minulého století, vystavené v jediné místnosti zámku bez nástěnné výzdoby. Dalšími významnými umělci, jejichž díla jsou na výstavě k vidění, jsou Karel Nepraš, Stanislav Kolíbal, Jaroslav Róna nebo Hana Wichterlová. Kromě prací z tradičních materiálů jsou tu i videoinstalace od Pavly Scerankové nebo Matěje Smetany. Při prohlídce výstavy návštěvníci projdou i hlavním sálem zámečku s monumentální výmalbou oslavující rod Habsburků a jeho vítězství nad tureckým nebezpečím. Autoři výstavy se přitom rozhodli nekonfrontovat jedinečný zážitek z nástropních a nástěnných fresek vlámských malířů Abrahama a Isaaca Godynových s žádným ze současných exponátů.

 

Návštěva výstavy je zároveň vhodnou příležitostí prohlédnout si celý zrekonstruovaný areál předměstského letohrádku, který francouzský architekt Jean Baptiste Mathey (1629-1695) na přání uměnímilovného stavebníka Václava Vojtěcha ze Šternberka (1640-1708) postavil v duchu římských barokních vil.  Průčelí zámku směřující do zahrady směrem k Vltavě zdobí od letošního roku nově zrekonstruované, 3-úrovňové dvouramenné monumentální schodiště s kopiemi původních plastik od tvůrce výzdoby drážďanského Zwingeru Johanna Georga Heermanna a jeho synovce Paula. Restaurátorské práce z posledních let, které mj. odstraňovaly následky dvou povodní, se věnovaly obnově figurálních i iluzivních prvků včetně keramických váz rozmístěných po celém areálu zámečku. Upravená květinová zahrada s Neptunovou fontánou a štěpnicí s labyrintem ve tvaru 8-cípé šternberské hvězdy vyzývá k procházce i odpočinku.

 

Komplex, který vytvořilo mnoho vynikajících barokních umělců, žije současností a nabízí bohatý program na celou letní sezónu 2021. První příležitostí, jak se o tom přesvědčit, je celodenní akce v neděli 13.6.2021 v rámci Víkendu otevřených zahrad. V rámci akce Dancing Museums se zase představí zážitková instalace festivalu Tanec Praha ve spolupráci s výtvarnicí Kateřinou Šedou.  Centrum Bio Troja bude po celé léto poskytovat platformu pro dialog o propojení umění a ekologie.

Výstava Nejistá sezóna potrvá v Trojském zámku do 31.10.2021.
Doprovodný program a další aktivity najdete na webu www.ghmp.cz.

Text: Soňa Šálková
Foto: ©Petr Šálek


Summary

Exhibition entitled An Uncertain Season in the Troja Chateau offers an interesting selection of works from the collections of the Prague City Gallery.  Predominantly 3-dimensional artefacts by 15 contemporary artists should reflex the uncertainty of the current time. Many artists in the recent past expressed their concern about uncertainty, instability and even hopelessnes due to different reasons. This year uncertainty is connected with pandemic and the exhibited artefacts relate to balance with uncertainty in general. At the same time, it is possible to see the interiors of the Late Baroque architectural gem – the Troja Chateau with frescoes and statues by important Baroque artists.

Some monuments have been newly restored, such as the monumental outdoor staircase, illusory garden and figural architecture etc. The complex appears in a renewed beauty. The Troja Chateau offers a rich cultural program during the whole summer season. The first opportunity to make sure of it is on Sunday June 13, 2021, during the so called Weekend of Open Gardens.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..