Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg dnes ocenil celoživotní přínos režiséra Miloše Formana pro českou republiku – předal mu prestižní cenu Gratias agit. V Černínském paláci připravil ministr pro držitele pěti Oskarů překvapení: Forman do poslední chvíle netušil, že ocenění v podobě křišťálového glóbu dostane. Karel Schwarzenberg tak zároveň dodatečně popřál Formanovi k pětasedmdesátinám.
Miloš Forman se narodil 18. února 1932 v Čáslavi. Vystudoval na FAMU obor scénáristika a dramaturgie. Jeho prvním celovečerním snímkem byl Konkurs (1963) složený z filmových povídek Konkurs a Kdyby ty muziky nebyly. Následovala série úspěšných celovečerních filmů (Černý Petr, Lásky jedné plavovlásky a Hoří, má panenko), díky kterým se režisér etabloval jako jeden z vůdčích představitelů tzv. české nové vlny.
Po srpnové okupaci Československa v roce 1968 odešel Miloš Forman do USA. Taking Off (1971), jeho první film v emigraci, vyprávěl o generačním střetu mezi rodiči a dětmi v období pozdních šedesátých let a získal Velkou cenu poroty v Cannes. Komerční průlom znamenala pro Formana adaptace knihy Kena Keseyho Přelet nad kukaččím hnízdem (1975). Získala pět Oskarů včetně ceny za nejlepší film a režii. Další díla: filmový muzikál z éry hippies Hair (1979) nebo filmový přepis románu E. L. Doctorowa s názvem Ragtime (1981).
Největší oskarový úspěch zaznamenal Forman v roce 1984 s filmem Amadeus. Snímek získal osm sošek americké filmové akademie.
Po adaptaci románu Choderlose de Laclose Nebezpečné známosti s názvem Valmont (1989) zaujal režisér kontroverzním portrétem pornomagnáta ve filmu Lid vs. Larry Flint (1996), kontroverzní obhajující svobodu projevu. O životech umělců pojednával také ve svých dvou posledních filmech. Kariéru komika Andyho Kaufmana zvěčnil ve snímku Muž na měsíci (1999). Příběh slavného malíře s názvem Goyovy přízraky (2006), odehrávající se na pozadí revolučních změn ve Španělsku na konci 18. století, měl premiéru před několika měsíci.
Publikováno: 27.3.2007
Foto: PetrSalek.com