Ministr Karel Schwarzenberg vyznamenal Miloše Formana…

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg dnes ocenil celoživotní přínos režiséra Miloše Formana pro českou republiku – předal mu prestižní cenu Gratias agit. V Černínském paláci připravil ministr pro držitele pěti Oskarů překvapení: Forman do poslední chvíle netušil, že ocenění v podobě křišťálového glóbu dostane. Karel Schwarzenberg tak zároveň dodatečně popřál Formanovi k pětasedmdesátinám.

Miloš Forman a Karel Schwarzenberg

Cenu Gratias agit uděluje ministr zahraničí každoročně od roku 1997. Za deset let ji dostala řada osobností, ať už české nebo jiné národnosti, ale také řada organizací. Všichni držitelé cen mají jedno společné: jsou to lidé, kteří se svou prací zasloužili o věhlas České republiky v cizině. Ministři zahraničních věcí dosud ocenili například vědce, bohemisty, krajany. Gratias agit dostala také politička Madeleine Albrightová, sportovkyně Kateřina Neumannová, podnikatel Tomáš Baťa junior, nebo Nadace člověk v tísni či Konfederace politických vězňů.

Miloš Forman a fotograf Oldřich Škácha

Miloš Forman se narodil 18. února 1932 v Čáslavi. Vystudoval na FAMU obor scénáristika a dramaturgie. Jeho prvním celovečerním snímkem byl Konkurs (1963) složený z filmových povídek Konkurs a Kdyby ty muziky nebyly. Následovala série úspěšných celovečerních filmů (Černý Petr, Lásky jedné plavovlásky a Hoří, má panenko), díky kterým se režisér etabloval jako jeden z vůdčích představitelů tzv. české nové vlny.
Po srpnové okupaci Československa v roce 1968 odešel Miloš Forman do USA. Taking Off (1971), jeho první film v emigraci, vyprávěl o generačním střetu mezi rodiči a dětmi v období pozdních šedesátých let a získal Velkou cenu poroty v Cannes. Komerční průlom znamenala pro Formana adaptace knihy Kena Keseyho Přelet nad kukaččím hnízdem (1975). Získala pět Oskarů včetně ceny za nejlepší film a režii. Další díla: filmový muzikál z éry hippies Hair (1979) nebo filmový přepis románu E. L. Doctorowa s názvem Ragtime (1981).

Největší oskarový úspěch zaznamenal Forman v roce 1984 s filmem Amadeus. Snímek získal osm sošek americké filmové akademie.
Po adaptaci románu Choderlose de Laclose Nebezpečné známosti s názvem Valmont (1989) zaujal režisér kontroverzním portrétem pornomagnáta ve filmu Lid vs. Larry Flint (1996), kontroverzní obhajující svobodu projevu. O životech umělců pojednával také ve svých dvou posledních filmech. Kariéru komika Andyho Kaufmana zvěčnil ve snímku Muž na měsíci (1999). Příběh slavného malíře s názvem Goyovy přízraky (2006), odehrávající se na pozadí revolučních změn ve Španělsku na konci 18. století, měl premiéru před několika měsíci.

Publikováno: 27.3.2007

Foto: PetrSalek.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..