Mimo zónu – fotografie z let 1970 – 1989

Realita let 1970 – 1989 viděná očima 16 českých fotografů v galerii Langhans

Langhans Galerie Praha uvádí od 4.11. do 31.1.2009 výstavu s titulem Mimo zónu / Outside, která obsahuje výběr prací českých fotografů z období normalizace, tj. z let 1970 – 1989. Autor a kurátor výstavy Dušan Šimánek vybral fotografie 16 autorů od nejstarších – Josefa Sudka a jeho pokračovatele Jana Svobody přes střední generaci jako např. Bohdan Holomíček, Marie Kratochvílová, Miroslav Machotka, Jiří Poláček, Vratislav Hůrka, Jaroslav Bárta, Bořivoj Hořínek, Dušan Šimánek, Iren Stehli, Daniela Horníčková a Ivan Lutterer, Štěpán Grygar, až po nejmladší generaci, kterou zastupují Lukáš Jasanský a Martin Polák. Všem fotografiím je společné, že jsou nemanipulované a nefigurální a vznikly jaksi mimo hlavní uznávaný umělecký proud, tedy jak napovídá název výstavy jaksi „mimo zónu“.

Kurátor výstavy o své koncepci říká: „Od začátku jsem myslel na přímou fotografii bez manipulace a konstrukce, v níž jde hlavně o subjektivní pohled fotografa určujícího podobu snímku pouze výřezem reality. Vedle toho ovlivňovalo můj výběr vědomí autorů o určitém konceptu, i když samotný pojem „konceptuální“ nebyl u nás v 70. a 80. letech používán. Existovalo ovšem povědomí o uceleném myšlenkovém procesu, který autor ve své práci důsledně uplatňuje. Ve své době šlo o nové uchopení fotografické tvorby, které odlišovalo generaci nastupující v sedmdesátých letech od starších fotografů a také od oficiálně protežované amatérské fotografie. Myslím, že můžeme říct, že diskuzemi na toto téma se tříbilo pojetí konceptuální fotografie, jak ji chápeme dnes. A pak je zde ještě jeden aspekt, jenž mi je osobně blízký. Je jím užívání minimalistických forem. Opět sice nelze mluvit o minimalismu v pravém slova smyslu, ale spíše o omezení obrazové skladby na co nejnižší počet prvků“.

U příležitosti výstavy vychází česko-anglická publikace Mimo zónu / Outside, (128 stran, 71 stran čb. a bar. reprodukcí a 57 stran textů). Textová část obsahuje rozhovory s Dušanem Šimánkem (autor Jiří Ptáček)a teoretičkou Annou Fárovou (Pavel Vančát), esej Průvodce po pražských pamětihodných místech a událostech období normalizace kunsthistoričky Mileny Slavické, který evokuje neutěšenou a strnule nehybnou atmosféru oněch časů v životě české umělecké komunity. V úvaze Několik poznámek ke knize se teoretička fotografie Christine Frisinghelli, ředitelka rakouské kulturní instituce Camera Austria, zamýšlí nad proměnami fotografického média v posledních desetiletích, posunu hranic jeho umělecké recepce a specifikou představených fotografických prací. Kniha je doplněna medailony autorů.

Foto: Petr Šálek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..