Mat Collishaw, rebel a provokatér z 90.let, který spolu s Damienem Hirstem a dalšími mladými britskými umělci skupiny YBA (Young British Artists) na sebe upozornil skandálními díly, vystavuje průřez svou novější tvorbou v pražské Galerii Rudolfinum. Výstava s názvem Stojaté vody (Standing Water) ilustruje konsistentní vývoj, jakým mezitím již 52-letý umělec prošel, a současně potvrzuje, že ani po letech neztratil na své břitké nápaditosti a schopnosti zaujímat postoj. Výstava zahrnující fotografie, videa, plastiky a světelné instalace je dokladem Collishawovi nesmírné kreativity, širokého uměleckého záběru a perfektního zvládnutí moderních technik výtvarného projevu.
Umělcova záliba spojovat protiklady, parafrázovat staré umění, inscenovat a vytvářet nové kontexty není samoúčelná, ale má hlubší význam a snaží se nastolovat morální otázky. Úvodní fotografie nazvaná Narcissus s autoportrétem Collishawa, ležícího na ulici a sledujícího odraz vlastního obličeje v louži, naznačuje, že jeho ironický hledáček nevynechal ani osobu samotného autora.
Laserová instalace Albion je Collishawovou reakcí na brexit. Hrdou Británii v ní symbolizuje mohutný dub ze Sherwoodského lesa, světelný přelud, který je jen stínem slavné minulosti.
S minulostí vloženou do současnosti si umělec pohrává v sérii fotografií nazvaných Last Meal on Death Row, na kterých zobrazuje poslední jídla před popravou, jak si je přáli skuteční odsouzenci, ve stylu klasických zátiší holandských mistrů 17.století. Obdobně je kontrast a splynutí krásy se smrtí námětem další série velkoformátových barevných výtisků nazvané Insekticidy.
Jedním z ústředních exponátů výstavy je instalace Deliverance (Vysvobození), která připomíná teroristický útok na školu v Beslanu v Severní Osetii z roku 2004. Opakované projekce na stěnách s fosforeskujícím nátěrem zazáří a mizí, aby se v nepřetržité smyčce po chvíli opět vrátily. Burcující a emočně nabitá inscenace se záběry vyděšených a vyčerpaných dětí a rodičů vrací minulost do přítomnosti s neobyčejnou naléhavostí a současně poukazuje na posedlost médií zobrazovat katastrofy a tragédie. Ilustrační video zde
Hravě působící objekt na principu přístrojů z počátků kinematografie, který vytváří iluzi pohybu, je naproti tomu instalace Všechno se hroutí (All Things Fall). Více než 300 figurek na jakémsi kolotoči rozpohybuje scény z biblického příběhu Vraždění neviňátek. Na první pohled půvabná hračka skrývá násilné realisticky působící scény. Střet krásy a hrůzy, minulosti a současnosti, světla a tmy, to jsou nástroje, které Collishaw využívá k nové interpretaci a vytváření napětí a tím i proniknutí pod povrch.
Výstava Mat Collishaw, Standing Water přivádí do Prahy dalšího představitele současného světového umění v souladu s dramaturgickou linií Galerie Rudolfinum, která sleduje hluboké a inspirující vazby současnosti s historií a dějinami umění.
Začátkem května vyjde k výstavě katalog se záběry z expozice, stěžejní esejí kurátora výstavy Petra Nedomy a rozhovorem kurátora Národní galerie, Otty Urbana, s umělcem. Současně se v květnu otevře tematicky zaměřený ARTPARK a budou připraveny další doprovodné akce.
Výstava, na kterou je díky finanční podpoře Nadačního fondu Avast vstup zdarma, potrvá do 8. července 2018.
Mat Collishaw: Rhe Corporeal Audit (Tělesná kontrola), 2012, světelná instalace
©Mat Collishaw, Konec nevinnosti (End of Innocence), 2009 Ilustrační video zde
Text: Soňa Šálková