Mariánské Lázně se ucházejí o zápis na prestižní seznam památek UNESCO

Mariánské Lázně se ucházejí o zápis na prestižní seznam památek UNESCO
Mariánské lázně, Rudolfův pramen.

Mariánské lázně, Rudolfův pramen.

Opat premonstrátského kláštera v nedaleké Teplé Karel Reitenberg.

Mariánské Lázně jsou jedním z nejkrásnějších lázeňských měst nejen u nás ale i v celosvětovém měřítku. Město s parky a architektonickými památkami návštěvníky vrací zpět do doby, kdy čas nebyl limitujícím elementem, ale lidé si ho užívali k péči o tělesné i duševní zdraví. Duch rozmachu a staré slávy rakousko-uherské monarchie návštěvníky provází na procházkách městem s kolonádou, honosnými klasicistními a secesními budovami hotelů a léčebných domů, altány a pavilony s léčivými prameny. Během dvou století své existence se Mariánské Lázně dále rozrůstaly a zdokonalovaly, ale jedinečné kouzlo z doby svého největšího rozkvětu si zachovaly prakticky do dneška.

Za myšlenkou vybudovat lázně v bažinaté krajině uprostřed Slavkovského lesa stál na začátku 19. století opat premonstrátského kláštera v nedaleké Teplé Karel Reitenberg. Byl to on, kdo prosadil vybudování lázní na tomto místě, protože rozpoznal unikátní potenciál lokality s desítkami léčivých pramenů. Geniální zahradník a botanik Václav Skalník (1776 – 1861) pak byl autorem prostorového uspořádání lázeňské čtvrti, v jejímž centru se rozprostírá anglický park se vzrostlými stromy a kolonádou. Výstavné budovy převážně v klasicistním nebo empírovém slohu,  vznikly převážně v období zlatého věku na přelomu 19. a 20. století, kdy se město stalo kosmopolitním společenským centrem a do Mariánských lázní přijížděli na léčení evropští panovníci a slavné osobnosti jako J.W. Goethe, Frederik Chopin, Mark Twain a mnoho dalších.

Když kliknete na tutu fotografii, objeví se Vám jako sférické fotografie – Poklady Nových lázní. Foto© PetrSalek.com

Mezi historickými budovami vyniká elegantní neorenesanční budova Nových lázní. Monumentální palácová stavba s pěti věžemi a bohatou sochařskou výzdobou prošla několika etapami výstavby. K původně jednoduchému léčebnému domu architekt a vrchní ředitel lázní Josef Schaffer v roce 1869 během velké přestavby přistavěl další patro a nechal zbudovat kulturní sál, kavárnu a restauraci. Vznikla tak reprezentativní budova s úchvatnými interiéry a přímým napojením na léčebné prameny. V dalších letech pak dále zvyšoval luxus bydlení a lázeňských procedur v rámci jednoho objektu a vytvořil největší komplex svého druhu v Evropě. Poslední rekonstrukce v letech 1999 až 2004 pak obnovila historické prvky stavby a zajistila kvalitu ubytování i léčby, odpovídající požadavkům náročné současné klientely.

Historické setkání habsburského monarchy Františka Josefa I. a anglického krále Edwarda VII. v roce 1904 připomínají dvě luxusní lázeňské kabiny v přízemí areálu Nových lázní. Obě kabiny – Císařská i Královská – se zachovaly v původním stavu a s originálním vybavením. Skládají se z koupelny se zapuštěnou vanou a odpočívárny s původním nábytkem a zdobeným dřevěným ostěním. Místnosti opticky odděluje mramorový sloup. Stropy mají bohatou štukovou i obrazovou výzdobu. Kachle na stěnách a podlahách koupelen dávají prostorám orientální ráz. Kuriozitou v Královské kabině je unikátní dřevěné křeslo, které zároveň sloužilo jako osobní váha pro krále trpícího nadváhou.

Centrem lázeňské budovy Nových lázní a zároveň její nejznámější památkou jsou Římské lázně. Při jejich navrhování se architekt Schaffer inspiroval lázněmi ve Vídni a v Budapešti. Rozměrnou místnost se dvěma bazény lemuje 21 toskánských sloupů z rudého salzburského s podstavci a hlavicemi z bílého kararského mramoru. Dělená okna ve stropě dávají prostoru denní osvětlení. Chrliče ve tvaru lvích hlav přivádějí do bazénů termální vodu. Štukové ozdoby, dobové keramické dlaždice a ornamenty na stropních klenbách dotvářejí luxusní a zároveň útulnou atmosféru.

Již od roku 2019 se Mariánské Lázně ucházejí zápis na seznam světového dědictví UNESCO v rámci sériové nominace 11 evropských lázeňských míst ze 7 zemí pod názvem Slavné lázně Evropy (Great Spas of Europe). Mariánské Lázně jsou v dobré společnosti. Mezi spoluuchazeči o prestižní titul jsou totiž m.j. slavné belgické lázně Spa, francouzské Vichy, německý Baden-Baden nebo anglické Bath. To, že Česká republika patří k evropským lázeňským špičkám, dosvědčuje skutečnost, že mezi 11 nominovanými jsou celkem 4 naše lázeňská města: Kromě již zmíněných Mariánských Lázní, jsou to také Karlovy Vary, Františkovy Lázně a Luhačovice. Výběrová komise měla o přijetí do seznamu rozhodnout už vloni, ale zřejmě z důvodů pandemických omezení dosud žádné rozhodnutí nepadlo. Budeme se těšit, že v tomto roce se podaří k dosavadním 14 českým a moravským památkám přidat další 15. zápis mezi památky UNESCO.

Text: Soňa Šálková, foto: PetrSalek.com

Summary

Foto© PetrSalek.com

Marienbad is one of the most beautiful spas in the world. The city with parks and architectural monuments takes the visitor back to the era when people enjoyed the time for the care of their physical and mental  health. The spirit of the glory of the Austro-Hungarian monarchy accompanies visitors on walks through the city with the Colonnade, magnificent Classicist and Art Nouveau hotels and spa houses, gazebos and pavilions with healing springs. During the two centuries of its existence, Mariánské Lázně have preserved their unique charm from the time of their greatest prosperity practically to this day. The most monumental building in the spa quarter is the so called New Spa.The elegant Neo-Renaissance building with five towers and rich sculptural decoration resembles a monumental palace. Most of the interior decorations and furnishings have been preserved. The most important ist the Roman spa inspired by spas in Budapest and Vienna. Unique are two original spa cabins of the English king Edward VII. and the Habsburg monarch Franz Joseph I. the so called King´s and Emperor´s Cabins.

Since 2019, Marienbad has been applying for inclusion on the UNESCO World Heritage List as part of the serial nomination of 11 European spas from 7 countries as The Great Spas of Europe.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..