Když se německy řekne, že něco je „in aller Munde“ znamená to, že „o tom všichni mluví“. Abychom správně vystihli význam názvu výstavy, která aktuálně probíhá v muzeu umění v severoněmeckém Wolfsburgu (Kunstmuseum Wolfsburg), musíme však použít doslovný překlad úsloví. Výstava s celým názvem In aller Munde: Von Pieter Bruegel bis Cindy Sherman (Ve všech ústech: Od Pietera Bruegela k Cindy Sherman) totiž obsahuje vice než 250 uměleckých děl a objektů od antiky po současnost, které zobrazují ústa nebo jejich součásti, případně i činnosti s ústy spojené tak, jak je zachytili tvůrci od starověku po současnost.
Na výstavní ploše o úctyhodné rozloze 2250 m2 jsou k vidění díla světově známých umělců, jakými jsou Albrecht Dürer, Pablo Picasso nebo Andy Warhol ale i site-specifické instalace vytvořené současnými umělci přímo pro aktuální výstavu. Pravděpodobně nejbizarnější z nich je červeno-růžová muzejní stěna, kterou Benjamin Houlihan pomaloval temperovými barvami, které nanášel jazykem.
Množství zápůjček z renomovaných sbírek tvoří velmi nevšední a různorodý celek. Vizualizace orální tématiky je zde prezentována na obrazech, kresbách, sochách, instalacích, videích i kulturně-historických objektech. Velkoryse pojatá přehlídka je rozdělená do 12 kapitol, jejichž německé názvy, podobně jako již výše zmiňovaný titul celé výstavy, jsou hravé, některé odkazují na ustálené fráze, jiné se zase rýmují nebo obsahují aliterace, samozřejmě vždy v přímém nebo nepřímém vztahu k ústní dutině. Rty, jazyk, zuby, hrdlo ale také řeč, jídlo, bolest, chuť, výkřik, vášeň, polibek, upírství a mnoho dalších kategorií se na výstavě objevuje v nejrůznějších formách a pojetích.
Nejstarším exponátem na výstavě je staroegyptská bronzová socha Bohyně Isis vytvořená před 2500 lety. Největším exponátem výstavy je textilní objekt Untitled (Open Wide) od Piotra Uklanskeho, představující 10 x 6 m velkou bránu do lidského hrdla. Otevřená ústa jako vchod do předpeklí jsou na obraze Hieronyma Bosche stejně jako na grafice Pietera Bruegela z 16. století. Předlohou pro barevné serigrafie od Andyho Warhola z roku 1984 byl renesanční obraz od Piera Della Francesca z 15. století zobrazující svatou Apolonii, která je také patronkou zubařů. Na výstavě nechybí ani slavná červená pohovka ve tvaru rtů herečky Mae West od Salvadora Dalího, surrealistické rudé rty vznášející se nad siluetou Paříže od Man Raye nebo známé fotografické autoportréty Gottfrieda Helnweina s vidličkami.
Protipólem děl slavných umělců jsou exponáty z etnologických a přírodovědných sbírek s příklady tradičních zkrášlovacích metod přírodních národů na rtech a zubech nebo autentické zubařské náčiní.
Dlouho připravovaná tematická výstava získává v momentální pandemické situaci na nečekané aktuálnosti. Ústní dutina jako možný zdroj i místo vstupu nákazy je v současnosti v centru společenských, politických i mediálních debat. Výstava je momentálně přístupná jen virtuálně, ale možnost shlédnout ji ve skutečnosti je reálná, protože potrvá až do 5. dubna 2021.
Současně s výstavou vyšla i obsáhlá obrazová publikace, která nabízí také množství esejů na téma ústa z hlediska etnologie, literárních věd, filmové historie nebo architektury. Kniha, která má 350 stran a 350 vyobrazení, vyšla v nakladatelství Hatje Cantz v německé a anglické verzi.
Text: Soňa Šálková
Summary
The current exhibition On Everyone´s Lips: from Pieter Bruegel to Cindy Sherman in the Kunstmuseum Wolfsburg presents over 250 works of art and objects from antiquity to the present, depicting mouth and its parts, or related activities as captured by the artists or natural peoples. The visualisation of the oral theme is presented on paintings, drawings, statues, installations, videos or cultural-historic objects.
On a respectable area of 2250 m2, the works of world-famous artists such as Albrecht Dürer, Pablo Picasso or Andy Warhol can be seen as well as site-specific installations created by contemporary artists directly for the current exhibition.
The exhibition is accompanied by a comprehensive, richly illustrated publication.
Due to the pandemic situation, the exhibition is currently closed, but the opportunity to visit it will last until April 5, 2021.