U příležitosti 55. výročí sovětské invaze v srpnu 1968 zahájila Leica Gallery Prague skupinovou výstavu třiceti předních českých fotografů. Vystaveno je 70 fotografií, které zachycují především dramatické okamžiky prvního dne invaze v Praze, ale i v Liberci.
Výstava bude trvat až do 10. září a 22. srpna 2023 zde proběhne i komentovaná prohlídka s kurátorkou Dana Kyndrovou.
V noci z 20. na 21. srpna 1968 vtrhla do Československa půlmiliónová armáda pěti států sovětského bloku – Sovětského svazu, Bulharska, Polska, Maďarska a Německé demokratické republiky – s těžkou vojenskou technikou, včetně tanků. Rozhodnutím Moskvy tak bylo tvrdě a bezohledně ukončeno tzv. pražské jaro, které se pokusilo totalitní režim demokratizovat. Lidé byli zděšeni a proti ozbrojeným okupantům protestovali v ulicích s holýma rukama. Nejdramatičtější okamžiky se odehrály před budovou Československého rozhlasu v Praze, kde se lidé snažili barikádami z nákladních aut, autobusu a svých těl zabránit obsazení rozhlasu. Ke střetům s okupanty ale docházelo i na mnoha dalších místech republiky. Agresivní a bezohledné chování okupantů si vyžádalo krutou daň. V roce 1968 zahynulo jejich rukou 137 československých občanů a více jak 500 jich bylo těžce raněno.
Skupinová výstava téměř 30 fotografů (Gustav Aulehla, Jan Bartůšek, Jaromír Čejka, Jovan Dezort, Bohumil Dobrovolský, Jiří Egert, Josef Hník, Dagmar Hochová, Miroslav Hucek, Bedřich Kocek, Miroslav Kohl, Valter Kramer, Libuše Kyndrová, Vladimír Lammer, Miroslav Martinovský, Miloň Novotný, Antonín Erich Nový, Josef Ráž, Jan Reich, Jiří Stivín, Daniela Sýkorová, Oldřich Škácha, Václav Toužimský, Pavel Vácha, Jiří Všetečka, Jindřich Marco, Emil Fafek , Alena Šourková neznámý autor ze sbírky Aleny Šourkové, neznámí autoři z archivu Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR) je připomínkou letošního 55. výročí této dějinné události. Všechny fotografie byly nasnímány během 21. srpna 1968 a následujících dnů.